Do batyskafu wchodzić się będzie przez zamykany właz. W środku będą okrągłe pancerne okna głębinowe, mostek, sterownia z dużą liczbą różnych kontrolek i wskaźników oraz peryskop, przez który można będzie prowadzić obserwacje na powierzchni rzeki.
- Ciężkowice znajdują się dokładnie w miejscu, gdzie Biała z rzeki górskiej przeradza się w nizinną. Nie wszyscy wiedzą o tym, że występują w niej lub wokół niej liczne siedliska chronionych gatunków ryb, płazów i ptaków oraz unikatowej roślinności - wylicza Wojciech Sanek, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach, w którym w nowoczesny sposób prezentowane jest już całe bogactwo fauny i flory Pogórza.
Wśród występujących w Białej gatunków ryb, ochroną prawną w Polsce objęte są: głowacz pręgopłetwy, piekielnica i śliz. Z płazów napotkać można traszkę grzebieniastą i kumaka górskiego. Nad Białą gnieżdżą się zagrożone wyginięciem w Europie rybitwy rzeczne, a także zimorodki.
Z myślą o najmłodszych, podróż batyskafem będzie mieć charakter interaktywnego spektaklu teatralnego. - Chodzi nam o to, aby dzieci zapamiętały jak najwięcej z tej wyjątkowej lekcji przyrody. A wiedza najlepiej wchodzi do głowy przez zabawę - mówi Wojciech Sanek.
Poznawaniu Białej przewodzić będzie ubrany w specjalny strój kapitan, a dzieci będą nie tylko poznawać podwodne gatunki, ale też walczyć z negatywnymi postaciami, m.in. z "wężem ściekowym" i "elektrokłusownikiem".
Starszym wyświetlane będą efektowne prezentacje multimedialne o Białej i jej przyrodniczych skarbach.
W ramach projektu, na który Ciężkowice wspólnie z Polskim Klubem Ekologicznym pozyskały ponad milion złotych, przyMuzeum Przyrodniczym powstaje także m.in. trójwymiarowa gra terenowa, w której pytania również związane będą z Białą.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+