Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Z życia Łąk Nowohuckich" - premiera książki 25 stycznia w Ośrodku Kultury Norwida w Krakowie

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Z życia Łąk Nowohuckich"
"Z życia Łąk Nowohuckich" Materiały prasowe
25 stycznia o godzinie 18 w Ośrodku Kultury Norwida na osiedlu Górali 5 w Krakowie odbędzie się premiera książki "Z życia Łąk Nowohuckich". Wciąga ona do bardziej osobistego interpretowania dziedzictwa przyrodniczego dzielnicy - budowania własnych relacji opartych na wspomnieniach, wrażeniach i doświadczeniach. A jest co poznawać, bo obszar ten zachwyca rzadko spotykanym w dużych aglomeracjach miejskich bogactwem: rozległą przestrzenią, ciszą, a przede wszystkim możliwością obcowania z bogatą bioróżnorodnością. Wstęp wolny,

[b]Mistrz łopaty mieszka w Gorlicach. Tak odśnieżonego chodnika nie znajdziecie w całej Małopolsce, a może nawet kraju[b]

od 7 lat

Książka „Z życia Łąk Nowohuckich” powstała z okazji 20-lecia utworzenia użytku ekologicznego Łąki Nowohuckie w ramach projektu „Łąki Nowohuckie. Przestrzenie edukacji”, który został zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Krakowa oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Podczas projektu odbyły się cztery spacery interpretacyjne po Łąkach Nowohuckich. Z jednej strony zachęcały one do bardzo indywidualnego interpretowania poznawanych wartości Łąk, z drugiej pokazywały, jak można odpoczywać na Łąkach z poszanowaniem ich wartości. Tym samym budowały one kulturę spędzania czasu wolnego w naturze.

– Dawid Masło niezwykle barwnym językiem oprowadza po Łąkach Nowohuckich i pokazuje, jak wygląda roczny cykl życia tutejszej przyrody – zaczyna od białych, zmarzniętych, uśpionych Łąk, później obudzonych ciepłem słońca, chęcią życia jej mieszkańców i przybyłych gości, by na koniec pokazać, jak przyroda przygotowuje się do zimy. Autor zaprasza do uważnej obserwacji życia toczącego się wśród traw, kwiatów i drzew, do świata na co dzień ukrytego i często niezauważalnego - mówi Elżbieta Urbańska-Kłapa, pomysłodawczyni i redaktorka publikacji, kierowniczka Pracowni Animacji Ekologicznej w Ośrodku Kultury Norwida.

Publikacja „Z życia Łąk Nowohuckich” zaprasza do nowego spojrzenia na wartości tego użytku ekologicznego. Bazując na teorii Freemana Tildena, wciąga do bardziej osobistego interpretowania dziedzictwa przyrodniczego, do budowania indywidualnych relacji z naturą, opartych na wspomnieniach, wrażeniach czy doświadczeniach. A jest co poznawać, bo obszar ten zachwyca rzadko spotykanym w dużych aglomeracjach miejskich bogactwem: rozległą przestrzenią, ciszą, a przede wszystkim możliwością obcowania z bogatą bioróżnorodnością przyrody.

- Magdalena Kuś, wprowadzając w swym komentarzu do tekstu głównego, prowokuje do bardzo indywidualnej interpretacji prezentowanych zjawisk świata flory i fauny, szukania swoich znaczeń, wartości, przemyśleń. Różnorodność form, kształtów, kolorów oraz gatunków, które możemy odszukać na Łąkach Nowohuckich, została zapisana w klimatycznych fotografiach autorstwa Katarzyny Ładny oraz ponad 120 autorskich grafikach Moniki Orzeł – zachęca Elżbieta Urbańska-Kłapa.

Premiera publikacji "Z życia Łąk Nowohuckich" odbędzie się 25 stycznia o godzinie 18 w Ośrodku Kultury Norwida na os. Górali 5 w Krakowie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska