https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków pożegnał dr. Kazimierza Walasza - przyrodnika, wybitnego ornitologa, znawcę przyrody naszego miasta. Angażował się w jej ochronę

Aleksandra Łabędź
Pogrzeb dr. Kazimierza Walasza
Pogrzeb dr. Kazimierza Walasza Joanna Urbaniec
Dr Kazimierz Walasz zmarł 9 stycznia w wieku 72 lat. Był wybitnym przyrodnikiem, założycielem i wieloletnim prezesem Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego i prekursorem ochrony przyrody w Krakowie i Małopolsce. Jego pogrzeb odbył się w piątek, 17 stycznia na cmentarzu parafialnym w Borku Fałęckim.

Dr Kazimierz Walasz był ekspertem, który służył pomocą bez względu na porę dnia i nocy. Jeżeli tylko chodziło o tematy związane z przyrodą, jego numer telefonu był jednym z najczęściej wybieranych przez krakowskich dziennikarzy. Fachowych porad udzielał będąc zawsze blisko natury. Sam często dzwonił mówiąc, że "trzeba działać". Dr Walasz wielokrotnie udzielał wywiadów, a także komentował bieżące sprawy związane z przyrodą dla Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej.

Był prekursorem ochrony przyrody w Krakowie i Małopolsce, działał na rzecz ochrony cennych przyrodniczo obszarów oraz ich kształtowania. Był również założycielem i wieloletnim prezesem Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, a także aktywnym członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich, Polskiej Asocjacji Ekologii Krajobrazu oraz Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Swoją wiedzę i dorobek zawodowy wykorzystywał z myślą o potrzebie integracji ochrony przyrody i planowania przestrzennego miasta Krakowa. Jego opracowania naukowe były podstawą do wskazań przyrodniczych dla dokumentów planistycznych.

- Kazimierz Walasz był autorem lub współautorem wielu publikacji ważnych dla kształtowania i ochrony środowiska przyrodniczego Krakowa, które wyznaczały kierunek myślenia i działań osób zaangażowanych w proces kształtowania struktury miasta, w tym m.in. „Koncepcji ochrony różnorodności biotycznej miasta Krakowa” oraz „Opracowania ekofizjograficznego do Studium Uwarunkowań i kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa” w zakresie ochrony przyrody i krajobrazu - wylicza krakowski magistrat.

Był również inicjatorem powstania pierwszego użytku ekologicznego w Krakowie „Łąki Nowohuckie” w 2003 roku. Aktywnie uczestniczył w działaniach miasta w ochronę przyrody, był członkiem licznych zespołów, rad naukowych, służył swą wiedzą przyrodniczą oraz autorytetem w wielu inicjatywach pro-środowiskowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska