Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z dawną kopalnią iłów w Zesławicach? Na razie jest duży dół, ziemię równają koparki

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Teren po dawnej kopalni iłów w Zesławicach
Teren po dawnej kopalni iłów w Zesławicach Andrzej Banas
Bardzo duży dół, pojedyncze drzewa i wysepki obrośnięte zielenią, a w tle osiedla mieszkaniowe. Tak wygląda teren dawnej kopalni iłów Zesławice (Wzgórza Krzesławickie) oraz jego okolice. Inwestor, który jakiś czas temu rozważał w tym miejscu budowę 79 sześciopiętrowych bloków i 58 dwupiętrowych bliźniaków, musi dokonać rekultywacji pokopalnianego obszaru. Wygląda na to, że właśnie to robi, na teren wjechały koparki, które wyrównują ziemię.

Trwa rekultywacja terenu dawnej kopalni iłów w Zesławicach

Dawna kopalnia iłów w Zesławicach to rozległy teren pomiędzy ulicą Gustawa Morcinka a osiedlem Na Stoku i nową zabudową mieszkaniową na zachód od osiedla. W sumie 24 hektary, do tego sąsiednie działki należące do osób prywatnych o powierzchni ponad 5 ha. Kopalnia zaczęła działać w 1952 r. (wtedy na terenie wsi Zesławice).

Jakiś czas temu skontaktowaliśmy się ze spółką Zesławice, aby zapytać, jakie mają plany dla terenu dawnej kopalni i czy nadal rozważają budowę wielkiego osiedla. Udało nam się porozmawiać z prokurentką w spółce. Ta jednak poinformowała, że nie ma obowiązku niczego nam tłumaczyć, że na razie zajmują się rekultywacją i tyle, a co będzie dalej, to się dopiero okaże.

Dawna kopalnia iłów w Zesławicach i okoliczne tereny

Gigantyczne osiedle w Nowej Hucie? Wstępny plan zakłada pona...

Spółka Zesławice należała swego czasu do firmy Wienerberger, międzynarodowego dostawcy materiałów budowlanych i rozwiązań infrastrukturalnych, ale ta spółkę sprzedała w roku 2013. Obecnie udziały ma w niej m.in. spółka Grand Depot z Zabrza. Z KRS można się dowiedzieć, że jej główną działalnością jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Czy budowa tak gigantycznego osiedla jest w ogóle możliwa w tym miejscu? Teoretycznie tak, ale w praktyce o to trudno. Na gruntach objętych rekultywacją obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego. Część z działek zgodnie z tym dokumentem przeznaczona jest na publiczną zieleń urządzoną. Teren pokopalniany, oznaczony jako 1 PG, przewidziany jest do rekultywacji i zabroniona jest tam jakakolwiek zabudowa (poza związaną z działalnością górniczą).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska