- Wygląda na to, że wszyscy, którzy jesteśmy zatroskani o przyszłość krakowskiego dziedzictwa kulturalnego, stanęliśmy w obliczu poszukiwań nowych pól i dróg współpracy pomiędzy podmiotami. A ta będzie możliwa jedynie w atmosferze porozumienia i wzajemnego zrozumienia poszczególnych stron – wyjaśniają artyści i społecznicy ze Składu Solnego, organizatorzy debato o krakowskiej kulturze. - Nie ulega wątpliwości, że przyszedł czas na szeroką dyskusję o kulturze. Wobec tego, organizujemy konferencję, na którą zaprosiliśmy szerokie grono ekspertów i praktyków. Częścią konferencji będzie debata kandydatów na stanowisko prezydenta miasta Krakowa. Liczmy na ciekawą dyskusję.
W samo południe zaplanowano dyskusję poświęconą przyszłości Planety Lem i Składu Solnego. Przypomnijmy – w miejscu, gdzie dziś mają swoje pracownie artyści i inicjatywy artystyczno-społeczne, budynku dawnego Składu Solnego, ma powstać Centrum Literatury i Języka Planeta Lem. Dziś oznacza to opuszczenia Składu Solnego przez artystów, póki co nie wiadomo gdzie i na jakich warunkach mieliby znaleźć lokum dla swoich inicjatyw. Także temat powstania Planety Lem stoi dziś pod znakiem zapytania. Liczne dyskusje wokół tych tematów, stały się inspiracją dla debaty nie tylko o konflikcie interesów artystów skupionych wokół Składu Solnego i twórców czekających na Planetę Lem, ale też szeroko pojętym funkcjonowaniu krakowskiej kultury. "Po co nam ten konflikt?" to tytuł debaty, w której wezmą udział: Bartolomeo Koczenasz ze Składu Solnego, radny miejski Łukasz Maślona, pełnomocnik prezydenta miasta ds. kultury Robert Piaskowski oraz dyrektorka Międzynarodowego Centrum Kultury, Agata Wąsowska-Pawlik poświęconej Składowi Solnemu i Planecie Lem.
Temat przyszłości tej ostatniej podejmą twórcy i osoby zaangażowane z jej powołanie: Mirosław Jabłoński, Aleksander Janicki, Szymon Kloska i Maciej Prus. Gdzie i na jakich warunkach powstanie? O tym w piątek, 2 lutego, godz. 13.15.
Całe wydarzenie rozpocznie zaś panel poświęcony kreowaniu, adaptowaniu i utrzymywaniu infrastruktury kultury (godz. 10.45), a głos zabiorą: Monika Arczyńska, Maciej Jagielak, Maciej Rydz, Bogna Świątkowska, Małgorzata Tomczak.
Na zakończenie (godz. 14.30) głos zabiorą kandydaci na prezydenta Krakowa. Jakie miejsce w ich wizji prezydentury zajmie kultura? W piątek w Hevre będą mieli okazję na to pytanie odpowiedzieć: Łukasz Gibała, Andrzej Kulig, Stanisław Mazur i Aleksander Miszalski.
Debata poświęcona krakowskiej kulturze jest otwarta dla publiczności, jej przebieg będzie można śledzić również online na stronie internetowej https://skladsolny.pl/co-z-ta-kultura/
Dziennik Polski jest patronem medialnym wydarzenia.
