https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zostało z obietnic Macierewicza?

RL
Dariusz Bloch
Według zapowiedzi ministerstwa obrony, tysiąc dronów miało opuścić w tym roku Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy.

Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło wyposażyć poslą armię - a przede wszystkim powstające Wojska Obrony Terytorialnej - w drony bojowe.

Do tej pory w Afganistanie korzystaliśmy między innymi z bezzałogowców firm zagranicznych. Służyły przede wszystkim rozpoznaniu z powietrza i namierzaniu celów. Ministerstwo Obrony Narodowej - pod rządami Antoniego Macierewicza - uznało, że to przede wszystkim firmy krajowe mają dostarczać sprzęt, amunicję i uzbrojenie polskiej armii.

Po co wyważać otwarte drzwi?

Pomysł dla jednych rozsądny - bo tak być powinno, dla innych - już niekoniecznie, ponieważ po co wyważać otwarte drzwi. W ubiegłym roku w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy otwarto Centrum Kompetencyjne Bezzałogowych Statków Powietrznych. Tysiące dronów dla wojsk OT miały pochodzić właśnie stąd. A konkretnie z trzech bydgoskich firm: WZL-i, Belmy oraz Nitrochemu. Zadanie żołnierza miało polegać na nakierowaniu w ciągu około 20 minut drona uzbrojonego w półtorakilogramowy ładunek na cel. Uderzenie (przewidziano m.in. głowice odłamkowo-burzące, termobaryczne czy odłamkowo-kumulacyjne) niszczyło cel i oczywiście samego drona.

Bydgoskie zakłady kupiły licencję na produkowanie dronów bojowych DragonFly od Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia.

MON nie złożyło zamówienia na produkcję

W grudniu 2016 na poligonie w Zielonce minister Antoni Macierewicz zapowiedział, że w tym roku bydgoskie zakłady opuści „pierwsza partia tysiąca dronów”. Na razie w WZL-ach zbudowano tylko... 10 dronów DragonFly, z czego część została zniszczona podczas prób. Poza tym MON nie złożyło zamówienia na ich produkcję.

W WZL-ach dowiedzieliśmy się, że pierwsze egzemplarze poddawane są próbom bojowym. Trwają testy i badania, a zakład jest gotowy do uruchomienia produkcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Oprócz dronów bojowych WZL-e zaproponowały armii także drony obserwacyjne, ale resort unieważnił przetarg na ich dostawę. Bydgoskie zakłady chciały produkować dron E-310, który może prowadzić rozpoznanie przez 12 godzin w różnych warunkach klimatycznych i terenowych, w dzień i w nocy. Umożliwia to głowica optoelektroniczna, małogabarytowy radar wykrywający i śledzący cele ruchome i przekazujący informacje o nich w czasie rzeczywistym. Jak się dowiedzieliśmy, trwają negocjacje z Inspektoratem Uzbrojenia na temat umowy i terminu dostaw. Podpisanie umowy planowane jest jeszcze w tym roku.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jaro
Czego ten kretyn już nie naobiecywał, jakie teorie spiskowe głosił i co??? I nic. Ponoć ma papiery na homosia Jarosława, który nie tylko z kotem żyje i dlatego jest nieusuwalny...
W
Witali
a cala reszta ktorej sie nie uda czmychnac okaze sie ze ma zolte papiery bezmozgi "suwerenie"
G
Gosc
Rosyjscy politycy, ludnosc zachecaja do kupowania rosyjskich samochodow,ale sami kupuja limuzyny np niemieckie,taka obluda tam panuje.
!!!!!!!!
chcieliście mieć u władzy ludzi chorych psychicznie, kłamców, kombinatorów, insynuatorów i współpracowników ruskich agentów, to macie! sami sobie wybraliście takiego kretyna jak Macierewicz, to teraz macie...

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska