"Uczymy się nowego budynku, trwają odbiory, zrealizowaliśmy aż 58 postępowań przetargowych. Jesteśmy na dobrej drodze do przeprowadzki" - to post z 19 grudnia na FB profilu Cogiteonu. Na antenie Radia Kraków padło też wtedy "Od otwarcia nowej siedziby Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon przy alei Bora-Komorowskiego dzieli nas zaledwie kilka miesięcy". To oznaczać może, że dopiero wiosną będzie można zwiedzać to miejsce, a miała być jesień. Pozostaje zatem liczyć, że efekt pozytywnie zaskoczy mieszkańców Krakowa i turystów.
Siedziba Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon powstała w Krakowie przy Alei gen. T. Bora-Komorowskiego. Będzie to nie tylko nowoczesna i interaktywna ekspozycja stała, przestrzeń wystaw czasowych, ale też specjalistyczne laboratoria i sale do pokazów naukowych. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi ok. 14 tys. m kw. Do tego mamy ogród/park na dachu i sporo zieleni wokół inwestycji. Powstała też nowa droga. Cały teren przygotowany pod centrum zajmuje ok. 4 ha.
Całkowita wartość projektu to 276,6 mln zł z czego 190,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
W 2022 roku zapowiadano, że Cogiteon będzie gotowy w sierpniu 2023 roku, ale otworzy się na zwiedzających jesienią. Prace jednak ciągle trwają, choć widać, że są na finiszu i dotyczą już głównie wyposażenia obiektu wewnątrz. Daty otwarcia nie podano, trzeba celować w pierwszy kwartał 2024 roku, chyba, że zostaniemy pozytywnie zaskoczeni. Ale do poślizgu trzeba się przyzwyczaić, bo wcześniejszy termin zakończenia prac to był marzec 2023 roku. Do inwestycji trzeba było też dopłacić.
Kontrowersje związane z budową budziła wycinka drzew i budowa drogi, którą wytyczono mimo protestów mieszkańców. Obawiają się, że otworzy to kolejne wolne jeszcze tereny w okolicy pod inwestycje mieszkaniowe. Droga jednak powstaje i widać, że wylano już asfalt.
Cogiteon w skrócie: centrum konferencyjne, dziedziniec, cześć biurowa z restauracją i Akademią Dzieci hala wystawy stałej "Człowiek i jego marzenia", 6 laboratoriów, patio przedzielone szklarnią, magazyny. A wszystko to połączone wspólną podziemną kondygnacją.
9 mld złotych wydanych na walkę z otyłością Polaków
