Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej zielonych owadów w Polsce. Modliszka zwyczajna objęta jest ochroną. Czy każda samica zjada swojego partnera?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W Polsce modliszki nie są już rzadkością. Można je spotkać na terenie całego kraju.
W Polsce modliszki nie są już rzadkością. Można je spotkać na terenie całego kraju. pixabay.com/Annabel_P
Początek jesieni bardziej przypominał początek lata. Wysokie temperatury we wrześniu, mnóstwo słońca, a co za tym idzie – więcej owadów. Przez ocieplenie klimatu w naszej przestrzeni zaczęły bytować gatunki, które do tej pory były rzadkością. Wśród nich jest modliszka, którą leśnicy nazwali jednym z najbardziej niezwykłych okazów.

Spis treści

Ich naturalnym środowiskiem są tropiki, zmiany klimatu sprawiły jednak, że mogą odnaleźć się na innych kontynentach, gdzie także jest ciepło. Wybierają tereny o dużym nasłonecznieniu, często są to łąki lub lasy; w europejskich warunkach październik to ostatni miesiąc, gdzie można natknąć się na ten gatunek.

Jak wygląda modliszka zwyczajna? W Polsce pod ochroną

Spotkanie z modliszką zwyczajną może zachwycić. Owad ma ciekawą budowę, może osiągać nawet do 8 cm długości, a jego odnóża przypominają ręce złożone do modlitwy. Coraz częściej widzi się go w Polsce, warto jednak pamiętać, że jest to gatunek chroniony. Do niedawna charakterystyczny dla południowych terenach kraju, dziś może osiedlić się wszędzie. Modliszkę zaobserwowano ostatnio m.in. na Warmii i Mazurach.

Jednego z najbardziej niezwykłych krajowych owadów, który wyróżnia się przede wszystkim swoim wyglądem, ale także zachowaniem w czasie rozrodu, spotkał Leśniczy Piotr, poinformowało w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Olsztyn.

Modliszki znane z kanibalizmu

Człowiek nie musi obawiać się modliszki. Na co dzień poluje m.in. na koniki polne, świerszcze, muchy, czy też pajęczaki. Zielony owad czeka, aż pojawi się ofiara, chwyta ją przednimi kończynami, a następnie spożywa wciąż żywą. Od lat samice modliszki postrzegane są jako te, które zjadają samców. Jak to wygląda w praktyce?

Modliszka zwyczajna, bo o niej mowa, znana jest z tego, że kopulacja kończy się śmiercią samca. Nie zawsze jest to jednak prawda. Samica owada, po odbytej kopulacji, odgryza głowę samcowi, ale tylko w niespełna 30% przypadków, przekazują olsztyńscy leśnicy.

Modliszki czasem zwane są perfekcyjnymi drapieżnikami. Trójkątna głowa pozwala im zlokalizować ofiarę bez poruszania ciałem, czasem potrafią długo trwać w jednej pozie, zanim chwycą obiekt zainteresowania.

Źródło: Lasy Państwowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej zielonych owadów w Polsce. Modliszka zwyczajna objęta jest ochroną. Czy każda samica zjada swojego partnera? - Strefa Agro

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska