Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cracovia 1906 chce awansować do pierwszej ligi. Mecz prawdy ze Zgodą

Jacek Żukowski
Jacek Żukowski
Krakowianki czeka ostatni mecz w tym roku
Krakowianki czeka ostatni mecz w tym roku Aleksandra Dudziak
Piłkarki ręczne Cracovii to 12-krotne mistrzynie Polski. Sekcja ma piękną tradycję, ale w ostatnich latach podupadła.

Obecnie szczypiornistki występują w drugiej lidze (trzeci poziom rozgrywkowy w Polsce), ale klub ma spore ambicje.
Aktualnie żeński zespół „Pasów” zajmuje trzecie miejsce w tabeli, tracąc do prowadzącej Zgody Ruda Śląska 5 punktów. A właśnie w ostatniej kolejce w tym roku dojdzie do bezpośredniego starcia tych zespołów na Śląsku. Z 8-drużynowej grupy do pierwszej ligi awansuje tylko zwycięzca, dlatego najbliższe spotkanie ma spory ciężar gatunkowy.

W krakowskim zespole zakiełkowały nadzieje związane z awansem w tym roku. W maju Cracovia 1906 zaczęła użytkować halę przy ul. Focha. Od jesieni piłkarki grają w niej regularnie. Mają wreszcie swój dom, nie muszą się tułać po obcych obiektach.
- Przed tym sezonem doszło do nas kilka dziewczyn - mówi Janusz Jarczyński, odpowiedzialny za sekcję piłki ręcznej w Cracovii, dyrektor hali. - |Cel jest taki, by awansować. Przymierzaliśmy się do tego już wcześniej. Mieliśmy dobry już poprzedni sezon, ale wiosną kilka zawodniczek złapało kontuzje, wśród nich świetna bramkarka Paula Pasternak, która zerwała więzadła. Bylibyśmy na 2. miejscu, które dałoby nam awans. I liga to są odpowiednie uwarunkowania, większy budżet. Trzeba byłoby mieć dwie dziewczyny z doświadczeniem.

Budżet II-ligowy to w przypadku Cracovii 1906 140 tys. zł. W razie awansu musiałby on wzrosnąć znacząco, przynajmniej dwukrotnie. To plan krótkofalowy. Czy kiedyś „Pasy” powrócą do elity?
- Związek Piłki Ręcznej w Polsce myśli o utworzeniu zawodowej ligi, do której wpisowe będzie wynosiło milion złotych – informuje Jarczyński. - Nie sądzę, by 12 zespołów z obecnej Superligi spełniało to kryterium. Może 5-6 jest w stanie je spełnić. Rozumiem potrzebę ligi zawodowej, ale wydaje mi się, że w realiach polskich ten limit będzie problemem.

W Cracovii grają studentki, jak Laura Świątek, która uczy się na AWF-ie, a jest wychowanką Kusego Kraków, była mistrzyni Polski młodziczek, inna studentka Agata Dziurzyńska. Milena Herman też grała w Kusym. Doszły do nas teraz z Kusego: Wiktoria Józefczyk i Patrycją Jałowicka. Jest Agata Stępień, która kiedyś grała. Sekcja ma na razie seniorki, ale w przyszłym roku chce ogłosić nabór i stworzyć drużyny młodzieżowe.

Drużyna II-ligowych szczypiornistek Cracovii: Joanna Stępnik (bramkarka), Paulina Reichel, Paulina Klimowicz, Katarzyna Kamusińska, Justyna Staroń,Liwia Nejman, Marlena Nikody, Milena Herman, Laura Świątek, Karolina Dziurzyńska, Natalia Wojas, Katarzyna Kawa

Takie dziewczyny grają w piłkę ręczną w Cracovii! [ZDJĘCIA]

- Może 2. miejsce też dać awans. Nie wiadomo, czy wszyscy mistrzowie trzech grup drugiej ligi będą chcieli awansować, wtedy otwiera się szansa przed wicemistrzami. Najgroźniejszymi rywalami będą Start Michałkowice (na razie jest 4. z dwoma punktami straty do Cracovii) i oczywiście Zgoda – mówi Jarczyński. - Mogę subiektywnie chwalić swój zespół, ale wydaje mi się, że w dolnej połówce pierwszej ligi byśmy się utrzymali. Jeśli mamy zbudować coś trwałego, musi to być oparte na szkoleniu młodzieży oraz na współpracy z Kusym.

Sportowy24.pl w Małopolsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska