https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cracovia będzie miała nową bazę treningową

Jacek Żukowski
Wizualizacja ośrodka Cracovii w Rącznej
Wizualizacja ośrodka Cracovii w Rącznej MKS Cracovia SSA
Gmina Liszki oficjalnie przekazała Cracovii tereny w Rącznej, gdzie ma powstać ośrodek treningowy „Pasów”.

Rok temu nawiązano współpracę, a we wtorek formalnie podpisano porozumienie. Ze strony gminy umowę parafował wójt Paweł Miś, Cracovię reprezentował prezes Janusz Filipiak. We wrześniu tego roku ma ruszyć budowa centrum treningowo-badawczego. Planowany termin ukończenia tej inwestycji to kwiecień 2019 roku.

Na terenie ośrodka, który liczy sobie 8,5 ha, ma znaleźć się sześć pełnowymiarowych boisk piłkarskich (w tym pięć trawiastych i jedno ze sztuczną murawą), z których dwa będą oświetlone. Będzie jeszcze miejsce do treningów pod balonem. Jedno z boisk będzie miało podgrzewaną murawę i trybuny na 500 osób. Z tego kompleksu mają korzystać przede wszystkim drużyny Cracovii oraz młodzież ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

- Cracovia pełni misję społeczną, działając na rzecz środowiska sportowego – mówi Janusz Filipiak, prezes Cracovii.
Ośrodek powstaje jednak głównie z myślą o pierwszej drużynie. - Skończą się narzekania na murawę boiska przy ul. Wielickiej – ocenia prezes.

W Rącznej ma zostać wybudowane pełne zaplecze dla pierwszej drużyny – szatnie, siłownia, pomieszczenia do odnowy biologicznej i krioterapii, pokoje hotelowe (ma ich być 25), restauracja oraz centrum badawcze. Cracovia będzie bowiem współpracować z Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie w zakresie fizjologii sportu.

Szacowany koszt przedsięwzięcia to 21,5 mln zł. Inwestorzy starają się o dofinansowanie w ramach „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” Ministerstwa Sportu i Turystyki.

- 50 procent tej inwestycji może być dofinansowane – mówi wiceprezes Cracovii Jakub Tabisz. - Powstanie okazały budynek, którego dolna część przeznaczona ma być na szatnie i gabinety odnowy, a górna na hotel i restaurację. Robiliśmy konsultacje społeczne, w których brały udział znane osoby, w tym trener reprezentacji Polski Adam Nawałka, byli i obecni reprezentanci Polski Jerzy Dudek, Tomasz Rząsa, wiceprezes PZPN Marek Koźmiński.

Obiekt ma spełniać wiele wymogów, służyć m.in. reprezentacjom Polski różnych roczników, które mogłyby przyjeżdżać tutaj na zgrupowania.

Co ważne, stadion ma spełniać wymogi III ligi. To istotna sprawa w kontekście drugiej drużyny „Pasów”, która walczy o awans do tej klasy rozgrywkowej. Projekt ma pozytywną opinię PZPN i MZPN. Dodajmy, że z boiska korzystałby również Strażak Rączna, którego drużyna seniorów jest liderem krakowskiej klasy A, grupy trzeciej.

- Sądzę, że kwiecień 2019 to realny termin oddania inwestycji – dodaje Tabisz. - Nie przypuszczam, by coś zagroziło jego dotrzymaniu.

Zanim inwestycja się rozpocznie, Cracovia musi uzyskać pozytywną opinię dotyczącą ochrony środowiska naturalnego.

Więcej informacji o Cracovii

Sportowy24.pl w Małopolsce

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
czytelnik
A kto ci powiedział że to fundusze publiczne - czytaj dokładnie - PRYWATNE !
To inwestycja Cracovii ! Dołóż swoje i gitara !
b
bombel
Przecież w Krakowie nic nie znaczy ten śmieszny klubik. Niech lepiej Filipiak zainwestuje w hokej, bo przynajmniej w tym sporcie odnoszą jakieś sukcesy. O piłce niech lepiej zapomną, bo się kopią tylko po czołach i co sezon walczą o utrzymanie w lidze.
P
PODATNIK
I ZNOWU PIENIĄDZE DLA CRACOVII, A NA MECZACH GARSTKA LUDZI !
d
dadada
Nie moja brocha, ale skąd daleko? A skąd będzie nabór do tych szkółek? Może juz wyczerpały sie zapasy krakowkiego narybku?
To jest tylko granica psychologiczna bo gdyby granice admin.miasta byłyby dalej przesunięte to byłby Kraków.
A
Adas
Pytanie dla kogo te boiska? przecież nikt ze szkółek tam nie będzie dojeżdżał. Dla I drużyny za dużo chyba że będą hodować trawę i wymieniać murawę na kałuży bo po roku wygląda fatalnie. Swoją drogą jak można dbać tak o murawę a poprzedniego wykonawce do sadu chcieli podać.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska