
Zamek w Wiśniczu – drugi po Wawelu największy zamek w Małopolsce. Wzniesiony przez wpływową rodzinę Kmitów, później należał do Lubomirskich, do których należy obecnie. Wyjątkowej urody budowla znana jest z legend, z których najciekawsza jest ta dotycząca... podsłuchów, bowiem w zamku znajdują się pomieszczenia, w których nieświadomego osoba może być swobodnie słyszana z innego miejsca. Niewątpliwie zamek w Wiśniczu to jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno–obronnej.

Zakopane jest proponowane ze względu na unikalne połączenie wartości kulturowych, przyrodniczych i architektonicznych. W czasie rozbudowy Zakopanego w XIX w. architektura łączyła w sobie elementy typowe dla szwajcarskich kurortów uzdrowiskowych, architektury historycznej (gł. neogotyckiej) z motywami miejscowymi. Nie bez związku z genialnym połączeniem tychże przez Stanisława Witkiewicza, powstał styl, który zyskał własną nazwę i markę: zakopiański. Dodajmy do tego wyjątkową urodę tatrzańskiej przyrody i wyrazistą otoczkę kulturową górali podhalańskich - i mamy powód, dla którego Zakopane wzbudza tyle emocji.

Pustynia Błędowska pustynią w sensie klimatycznym nie jest. Jest za to wielką osobliwością przyrodniczą. Do jej powstania w dużej mierze przyczynił się człowiek. W XIII w., gdy na ziemi olkuskiej rozwijało się górnictwo (wydobycie srebra i ołowiu) oraz hutnictwo, zaczęto masowo wycinać lasy po obu stronach Białej Przemszy. Wycinki były tak duże, że odsłoniły piaski, a resztę uczynił wiatr, przenosząc sypki piasek i tworząc ruchome wydmy. Dziś określilibyśmy to mianem katastrofy ekologicznej! Pustynia Błędowska odznacza się unikatowym krajobrazem, jakiego turysta czy miłośnik przyrody nie znajdzie nigdzie indziej.

Nowa Huta została zaprojektowana i zbudowana od podstaw po II wojnie światowej jako oddzielna jednostka miejska. Miała być wzorcowym miastem socrealizmu. Ostatecznie jednak 1 stycznia 1951 r. została włączona do Krakowa, ale pod względem urbanistycznym jej najstarsza część wyraźnie odróżnia się stylem zabudowy od pozostałych dzielnic stolicy Małopolski. Nowohucki układ urbanistyczny obejmuje 24 najstarsze osiedla, budynki Szpitala Żeromskiego oraz centrum administracyjne kombinatu metalurgicznego.