https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cudowne źródełko? W Wielki Piątek przyjeżdżają do Gołczy ludzie, żeby się umyć i napić wody. A tuż obok wieś Wielkanoc

Aleksander Gąciarz
Do źródełka prowadzi wygodna kładka
Do źródełka prowadzi wygodna kładka archiwum UG w Gołczy
Położona w podmiechowskiej gminie Gołcza wieś Wielkanoc słynie nie tylko ze swojej wyjątkowej nazwy, która jest przywoływana niemal zawsze w okresie świąt wielkanocnych. Znana jest również ze źródełka, z którego woda ma właściwości uzdrawiające. Jednak jej moc w pełni ma objawiać się tylko w jeden dzień w roku: w Wielki Piątek.

Źródełko znajduje się w sąsiedztwie miejscowego stadionu sportowego. Kilka lat temu zostało do niego zbudowane wygodne dojście i kładka. Stało się to z myślą o osobach, które co roku w Wielki Piątek przyjeżdżają do Wielkanocy, by obmyć się "cudowna wodą". Wielu ludzi wierzy bowiem w jej niezwykłe właściwości. Legenda głosi, że kąpiel w niej wodzie uzdrowiła śmiertelnie chore dziecko. Obmycie się w źródełku i wypicie tutejszej wody ma zapewnić powrót do zdrowia i chronić przed chorobami.

- Ta tradycja sięga XVII wieku. W Wielki Piątek rano przychodzą do naszego źródełka zarówno miejscowi, ale też przyjeżdżają ludzie z dalszej okolicy: z Krakowa, czy spod Kielc – wylicza sołtys Wielkanocy Tadeusz Szymborski.

Według legendy największą moc woda ze źródełka ma w Wielki Piątek przed świtem. Umieszczona na miejscu tablica informuje, że najpierw trzeba obmyć ręce, potem oczy, a na końcu twarz. Tę ostatnią po to, "aby dostrzec prawdę".

W tegoroczny Wielki Piątek, 29 marca, Słońce wzejdzie o godzinie 5.21.

Chcesz sprzedać mieszkanie? To musisz wiedzieć!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska