Czytaj także: Tarnów: znika izba wytrzeźwień, policja nie chce pijanych w areszcie
Dlaczego pod lupą znaleźli się Polacy w wieku powyżej 50 lat? Zaczęło się od diagnozowania barier w rozwoju internetu wykonywanych przez Ministerstwo Infrastruktury. - Zorientowaliśmy się wówczas, że grupą najbardziej zagrożoną wykluczeniem cyfrowym jest właśnie pokolenie 50+ - mówi Magdalena Gaj, wiceminister administracji i cyfryzacji.- Powodem tego wykluczenia nie jest wcale np. brak sprzętu, tylko brak świadomości korzyści, jakie daje internet.
Okazuje się, że spośród blisko 13 milionów Polaków w wieku powyżej 50 lat niemal 10 milionów nie korzysta z sieci. Stowarzyszenie " ten stan rzeczy zamierza całkowicie zmienić. A Tarnów stał się sercem największego przedsięwzięcia dotyczącego cyfrowej edukacji Polaków.
Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" wygrało konkurs na projekt cyfrowej edukacji ogłoszony przez Ministerstwo Administracji i Informatyzacji. Grant opiewa na 15 milionów złotych. "Latarnicy" niekoniecznie będą osobami biegle poruszającymi się w cyfrowym świecie. Ich atutem ma być znajomość lokalnych realiów i mieszkańców najmniejszych nawet miejscowości. Wszyscy zostaną przeszkoleni, wezmą także udział w konkursie na opracowanie lokalnych planów edukacji cyfrowej.
Program "Cyfrowa Polska równych szans" właśnie startuje. Trwa już nabór "Cyfrowych latarników", czyli lokalnych liderów, którzy w terenie przełamywać będą niechęć i obawy 50-latków przed internetem. Rzesza 2600 "latarników" dotrzeć ma do każdej, najmniejszej nawet gminy w Polsce.
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!
"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!