Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Już 18 lat kieruje Muzeum i Miejscem Pamięci Auschwitz-Birkenau
Muzeum przypomina, że 1 września minęło 18 lat pracy dr. Piotra M. A. Cywińskiego na stanowisku dyrektora placówki i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Wcześniej, przez sześć lat pełnił on funkcję sekretarza Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Chciał zostać badaczem historii wczesnego średniowiecza, mediewistą. Na te tematy napisał i obronił pracę doktorską.
- Jednak krótko po tym, odchodzący na emeryturę Jerzy Wróblewski, poprzedni dyrektor Muzeum oraz Profesor Władysław Bartoszewski, który przewodniczył MRO, w porozumieniu z innymi Ocalałymi, poprosili mnie o zajęcie się najciemniejszą kartą XX wieku – powiedział Piotr Cywiński.

Autentyzm Miejsca Pamięci
Dyrektor Cywiński podkreśla zawsze, że istotnym elementem jest autentyzm Miejsca Pamięci, zarówno jeżeli chodzi o historyczny teren, wszystkie przedmioty i dokumenty, ale też relacje i wspomnienia bezpośrednich świadków.

Jest to fundament pracy badawczej i edukacyjnej Muzeum i pod tym kątem przeszło w ciągu 18 lat ogromne przeobrażenia.

Rozwinięte zostały na miarę bezprecedensową pracownie konserwatorskie, a współtworzona przez dyrektora Cywińskiego Fundacja Auschwitz-Birkenau już od lat finansuje bardzo szeroko zakrojone prace nad zachowaniem poobozowego autentyzmu. W ubiegłym roku suma wsparcia z FAB dla Muzeum przekroczyła już 100 milionów złotych. Dzięki temu możliwa jest m.in. bardzo skomplikowana i długotrwała konserwacja murowanych baraków więźniarskich i innych budynków na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Dodatkowo modernizacji zostały poddane magazyny Zbiorów i Archiwum, gdzie przechowywane i badane są przedmioty i dokumenty związane z historią Auschwitz.
Edukacja w Miejscu Pamięci
W 2019 r., po kilkunastoletnich staraniach i ponad dwuletnich pracach budowlano-konserwatorskich, powstała nowoczesna siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w budynku tzw. Theatergebaeude.

Utworzone zostało także nowe Centrum Obsługi Odwiedzających, przygotowane na obsługę ponad 2 milionów osób rocznie, obok którego powstał hostel dla wolontariuszy i uczestników konferencji. Aktualnie trwają prace przy Nowej Wystawie Głównej.

Edukacja prowadzona jest nie tylko w Muzeum. W mediach społecznościowych stworzono największą na świecie „wirtualną” wspólnotę pamięci. W ostatnim roku udostępniona została możliwość zwiedzania Auschwitz na żywo z przewodnikiem w trybie on-line, co stanowi – w przestrzeni muzeów – pierwsze takie rozwiązanie na świecie.

W sferze umacniania pamięci niezwykłe znaczenie miały przygotowane przez Muzeum obchody 70. i 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, które zorganizowane były na skalę wcześniej niespotykaną. Przekaz telewizyjny na żywo oglądało 500-700 milionów ludzi na całym świecie.

Dyrektor Cywiński jest także autorem wielu książek o tematyce obozowej, wśród których najważniejszą jest z pewnością „Auschwitz. Monografia Człowieka”.
– W ciągu tych 18 lat Miejsce Pamięci stało się – na skalę światową – czołową instytucją badawczo-edukacyjną poświęconą tragedii Auschwitz i Szoa, a więc w późniejszych odniesieniach i szerszym rozumieniu: ludobójstwu, dehumanizacji, antysemityzmowi i rasizmowi, politykom ksenofobicznym, szerzeniu nienawiści w dyskursie publicznym – powiedział Piotr Cywiński.
Wraz ze zmianami rośnie budżet. W ciągu 18 lat niemalże dziesięciokrotnie, co się wiąże głównie z optymalnym wykorzystaniem funduszy europejskich oraz znalezieniem wsparcia wśród wielu bardzo wrażliwych na kwestię Pamięci darczyńców prywatnych, państwowych i instytucjonalnych na całym świecie.
Piotr Cywiński jest piątym dyrektorem od momentu utworzenia Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w lipcu 1947 r. Przed nim funkcję te pełnili Ocalali z obozu Tadeusz Wąsowicz (1947-52) i Kazimierz Smoleń (1955-1990), jak również Stefan Wiernik (1953-1955) i Jerzy Wróblewski (1990-2006).
Źródło: Muzeum Auschwitz
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Velo Soła jak magnes przyciąga rowerzystów. To trasa z pięknymi widokami
- Duże zmiany w rozkładach jazdy pociągów z Krakowa do Oświęcimia
- Czwarty sezon hokejowej drużyny akademickiej w Oświęcimiu
- Turyści z całej Polski i z zagranicy przyjeżdżają do Oświęcimia na zamek
- Ochotnicza Straż Pożarna w Oświęcimiu świętowała jubileusz 150-lecia
- Zabytkowa kopalnia Jawiszowice ma szansę być hitem turystycznym regionu
