https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czas wielkich zmian w Muzeum Auschwitz. Stało się czołową instytucją badawczo-edukacyjną na skalę światową. Zdjęcia

Opracowanie: Bogusław Kwiecień
Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński podczas 83. rocznicy deportacji pierwszych Polaków do KL Auschwitz
Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński podczas 83. rocznicy deportacji pierwszych Polaków do KL Auschwitz Muzeum Auschwitz-Birkenau
Kilkanaście ostatnich lat to czas dużych przeobrażeń Muzeum Auschwitz. Stało się czołową instytucją badawczo-edukacyjną w skali światowej poświęconą tragedii Auschwitz i Szoa, a także szerszym ujęciu tematom: ludobójstwa, antysemityzm czy rasizmu. Jest to okres, w którym placówką kieruje dyrektor dr Piotr M.A. Cywiński.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Już 18 lat kieruje Muzeum i Miejscem Pamięci Auschwitz-Birkenau

Muzeum przypomina, że 1 września minęło 18 lat pracy dr. Piotra M. A. Cywińskiego na stanowisku dyrektora placówki i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Wcześniej, przez sześć lat pełnił on funkcję sekretarza Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Ocalała z Auschwitz Batszewa Dagan przekazała do Muzeum malutkie buciki wykonane w obozie
Ocalała z Auschwitz Batszewa Dagan przekazała do Muzeum malutkie buciki wykonane w obozie Muzeum Auschwitz

Chciał zostać badaczem historii wczesnego średniowiecza, mediewistą. Na te tematy napisał i obronił pracę doktorską.

- Jednak krótko po tym, odchodzący na emeryturę Jerzy Wróblewski, poprzedni dyrektor Muzeum oraz Profesor Władysław Bartoszewski, który przewodniczył MRO, w porozumieniu z innymi Ocalałymi, poprosili mnie o zajęcie się najciemniejszą kartą XX wieku – powiedział Piotr Cywiński.

Prof. Władysław Bartoszewski i dr Piotr Cywiński
Prof. Władysław Bartoszewski i dr Piotr Cywiński Muzeum Auschwitz

Autentyzm Miejsca Pamięci

Dyrektor Cywiński podkreśla zawsze, że istotnym elementem jest autentyzm Miejsca Pamięci, zarówno jeżeli chodzi o historyczny teren, wszystkie przedmioty i dokumenty, ale też relacje i wspomnienia bezpośrednich świadków.

Inauguracja projektu konserwacji bucików dziecięcych
Inauguracja projektu konserwacji bucików dziecięcych Muzeum Auschwitz

Jest to fundament pracy badawczej i edukacyjnej Muzeum i pod tym kątem przeszło w ciągu 18 lat ogromne przeobrażenia.

Prace konserwatorskie na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau
Prace konserwatorskie na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau Muzeum Auschwitz

Rozwinięte zostały na miarę bezprecedensową pracownie konserwatorskie, a współtworzona przez dyrektora Cywińskiego Fundacja Auschwitz-Birkenau już od lat finansuje bardzo szeroko zakrojone prace nad zachowaniem poobozowego autentyzmu. W ubiegłym roku suma wsparcia z FAB dla Muzeum przekroczyła już 100 milionów złotych. Dzięki temu możliwa jest m.in. bardzo skomplikowana i długotrwała konserwacja murowanych baraków więźniarskich i innych budynków na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Dodatkowo modernizacji zostały poddane magazyny Zbiorów i Archiwum, gdzie przechowywane i badane są przedmioty i dokumenty związane z historią Auschwitz.

Edukacja w Miejscu Pamięci

W 2019 r., po kilkunastoletnich staraniach i ponad dwuletnich pracach budowlano-konserwatorskich, powstała nowoczesna siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w budynku tzw. Theatergebaeude.

Stary Teatr - nowa siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście
Stary Teatr - nowa siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Muzeum Auschwitz

Utworzone zostało także nowe Centrum Obsługi Odwiedzających, przygotowane na obsługę ponad 2 milionów osób rocznie, obok którego powstał hostel dla wolontariuszy i uczestników konferencji. Aktualnie trwają prace przy Nowej Wystawie Głównej.

Stary Teatr - nowa siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście
Stary Teatr - nowa siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Muzeum Auschwitz

Edukacja prowadzona jest nie tylko w Muzeum. W mediach społecznościowych stworzono największą na świecie „wirtualną” wspólnotę pamięci. W ostatnim roku udostępniona została możliwość zwiedzania Auschwitz na żywo z przewodnikiem w trybie on-line, co stanowi – w przestrzeni muzeów – pierwsze takie rozwiązanie na świecie.

Zwiedzanie na żywo online z przewodnikiem
Zwiedzanie na żywo online z przewodnikiem Muzeum Auschwitz

W sferze umacniania pamięci niezwykłe znaczenie miały przygotowane przez Muzeum obchody 70. i 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, które zorganizowane były na skalę wcześniej niespotykaną. Przekaz telewizyjny na żywo oglądało 500-700 milionów ludzi na całym świecie.

75. rocznica wyzwolenia Auschwitz
75. rocznica wyzwolenia Auschwitz Muzeum Auschwitz

Dyrektor Cywiński jest także autorem wielu książek o tematyce obozowej, wśród których najważniejszą jest z pewnością „Auschwitz. Monografia Człowieka”.

– W ciągu tych 18 lat Miejsce Pamięci stało się – na skalę światową – czołową instytucją badawczo-edukacyjną poświęconą tragedii Auschwitz i Szoa, a więc w późniejszych odniesieniach i szerszym rozumieniu: ludobójstwu, dehumanizacji, antysemityzmowi i rasizmowi, politykom ksenofobicznym, szerzeniu nienawiści w dyskursie publicznym – powiedział Piotr Cywiński.

Wraz ze zmianami rośnie budżet. W ciągu 18 lat niemalże dziesięciokrotnie, co się wiąże głównie z optymalnym wykorzystaniem funduszy europejskich oraz znalezieniem wsparcia wśród wielu bardzo wrażliwych na kwestię Pamięci darczyńców prywatnych, państwowych i instytucjonalnych na całym świecie.

Piotr Cywiński jest piątym dyrektorem od momentu utworzenia Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w lipcu 1947 r. Przed nim funkcję te pełnili Ocalali z obozu Tadeusz Wąsowicz (1947-52) i Kazimierz Smoleń (1955-1990), jak również Stefan Wiernik (1953-1955) i Jerzy Wróblewski (1990-2006).

Źródło: Muzeum Auschwitz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska