MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy radny może pracować zawodowo? Są miejsca, w których mu nie wolno i musi wziąć bezpłatny urlop

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W całej Polsce wybraliśmy ok. 46 tys. radnych podczas wyborów samorządowych 2024. Nowe rady powinny zacząć pracę na początku maja. Zanim to jednak nastąpi, warto poznać odpowiedź na pytanie, czy radny może pracować zawodowo? Etat w niektórych instytucjach może okazać się problematyczny i wymagać bezpłatnego urlopu. Co z działalnością gospodarczą?

Spis treści

Czy radny gminny może pracować?

Radni gmin, powiatów i sejmików zostali wybrani. Tam, gdzie nie rozstrzygnął się w 7 kwietnia wybór włodarza (prezydenta miasta, burmistrza albo wójta gminy), kandydaci spotkają się w II turze. Nowi radni (i ci, którzy będą sprawowali kolejną kadencję) pierwszą sesję powinni mieć na początku maja.

Praca radnego to nie etat, jednak podlega szeregowi wymogów.
Praca radnego to nie etat, jednak podlega szeregowi wymogów. pixabay.com/Firmbee

Zanim jednak zasiądą na sali, powinni rozstrzygnąć ważną kwestię pracy zawodowej. Generalnie nie muszą rezygnować z pracy, jednak są wyjątki, o których mówi ustawa o samorządzie gminnym. Radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany. Z kolei pracodawca musi mu na to pozwalać.

Gdzie nie może pracować radny gminy?

Art. 24a. Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wskazuje na zakaz zatrudnienia radnego w urzędzie gminy, w której radny uzyskał mandat. Radny nie może także pełnić funkcji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy.

Jeśli przed startem w wyborach nowy radny pracował w urzędzie, musi wziąć bezpłatny urlop. Tę kwestię porusza Art. 24b - Zakaz wykonywania pracy przez radnego.

  • Osoba wybrana na radnego nie może wykonywać pracy w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskała mandat, oraz wykonywać funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej tej gminy. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu osoba ta obowiązana jest złożyć wniosek o urlop bezpłatny w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy.
  • Radny otrzymuje urlop bezpłatny na okres sprawowania mandatu oraz 3 miesięcy po jego wygaśnięciu i bez względu na rodzaj i okres trwania stosunku pracy. Stosunek pracy zawarty na czas określony, który ustałby przed terminem zakończenia urlopu bezpłatnego, przedłuża się do 3 miesięcy po zakończeniu tego urlopu.
  • W przypadku radnego wykonującego funkcję kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej, przejętej lub utworzonej przez gminę w czasie kadencji, termin, o którym mowa w ust. 1, wynosi 6 miesięcy od dnia przejęcia lub utworzenia tej jednostki.

Co ważne, jeśli radny nie złoży wniosku o urlop, o którym pisaliśmy wyżej, traci mandat. Ustawa mówi jasno: Niezłożenie przez radnego wniosku (...) jest równoznaczne ze zrzeczeniem się mandatu.

Kolejny punkt artykułu 24 (d) wprowadza zakaz wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Czyli wójt nie może powierzyć radnemu gminy, w której radny uzyskał mandat, wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Czego nie może radny?

Art. 24e. [Wykorzystywanie mandatu radnego]
1. Radni nie mogą podejmować dodatkowych zajęć ani otrzymywać darowizn mogących podważyć zaufanie wyborców do wykonywania mandatu zgodnie z art. 23a ust. 1.
2. Radni nie mogą powoływać się na swój mandat w związku z podjętymi dodatkowymi zajęciami bądź działalnością gospodarczą prowadzoną na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami.

Praca w radzie gminy a działalność gospodarcza radnego

Z ustawy o samorządzie gminnym i otrzymania mandatu radnego wynikają pewne ograniczenia w działalności gospodarczej, którą prowadzi radny.

Po pierwsze radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

Po drugie, jeżeli radny przed rozpoczęciem wykonywania mandatu prowadził działalność gospodarczą, o której mowa wyżej, jest obowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności gospodarczej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Jeśli tego nie zrobi, pojawia się podstawa do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.

Ograniczenia dotyczą również małżonków radnych i osób pozostających we wspólnym pożyciu z radnymi - nie mogą być członkami władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych ani pełnomocnikami spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby. Wybór lub powołanie tych osób na te funkcje są z mocy prawa nieważne.

Jeżeli wybór lub powołanie nastąpiły przed rozpoczęciem wykonywania mandatu radnego, osoby, o których mowa wyżej, są obowiązane zrzec się stanowiska lub funkcji w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania przez radnego albo wójta czy też od dnia zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub powołania na stanowisko.

Radni nie mogą posiadać pakietu większego niż 10% udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego z udziałem gminnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby. Udziały lub akcje przekraczające ten pakiet powinny być zbyte przez radnego przed pierwszą sesją rady gminy, a w razie niezbycia ich nie uczestniczą one przez okres sprawowania mandatu i dwóch lat po jego wygaśnięciu w wykonywaniu przysługujących im uprawnień (prawa głosu, prawa do dywidendy, prawa do podziału majątku, prawa poboru).

Źródło: Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/samorzad-gminny-16793509

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy radny może pracować zawodowo? Są miejsca, w których mu nie wolno i musi wziąć bezpłatny urlop - Strefa Agro

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska