https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy spółka Kraków 5020 przestanie istnieć? Projekt uchwały o likwidacji kontrowersyjnej spółki jest już gotowy

Marcin Banasik
Zgodnie z harmonogramem działań, proces likwidacji spółki miałby się rozpocząć z początkiem nowego roku.
Zgodnie z harmonogramem działań, proces likwidacji spółki miałby się rozpocząć z początkiem nowego roku. Anna Kaczmarz
Przygotowany jest już projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie spółki Kraków 5020. W najbliższym tygodniu prezydent Krakowa Aleksander Miszalski przekaże go pod obrady Rady Miasta Krakowa. Zgodnie z harmonogramem działań, proces likwidacji spółki miałby się rozpocząć z początkiem nowego roku. Cała sprawa związana ze spółką miała swój początek wiele miesięcy wcześniej i po drodze zdążyła wzbudzić wiele kontrowersji, m.in. z powodu bardzo wysokich kosztów funkcjonowania.

Działalność promocyjna na rzecz Krakowa

Przypomnijmy, że spółka Kraków 5020 powstała w wyniku realizacji uchwały Rady Miasta Krakowa z 17 listopada 2021 r. W zakresie jej zadań było m.in. zarządzanie Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonem Wyspiańskiego, studiem nagrań i montażownią (w tym platformą Play Kraków), a także siecią informacji miejskiej InfoKraków. Spółka miała też prowadzić działalność promocyjną na rzecz Krakowa oraz świadczyć usługi doradcze.

Jak czytamy w projekcie uchwały, wykonywany przez spółkę model promocji Miasta nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Zastrzeżenia co do realizacji powierzonych zadań zgłaszali też wcześniej radni oraz sami mieszkańcy Krakowa. W kwietniu 2023 r. złożyli oni obywatelską inicjatywę uchwałodawczą w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta Krakowa, dotyczących likwidacji spółki Kraków 5020.

W świetle tych argumentów prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zdecydował, że zadania wykonywane przez spółkę zostaną wygaszone lub przekazane do innych wydziałów i jednostek, a sama spółka powinna zostać zlikwidowana.

Spółka Kraków 5020 prowadziła również drugą miejską telewizję – Hello Kraków, która swój żywot zakończyła w listopadzie 2023 roku. Z oficjalnych dokumentów wynikało, że samo funkcjonowanie mediów społecznościowych Hello Kraków w okresie od lipca do grudnia 2022 roku kosztowało 404 tys. złotych. Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków uruchomiło także specjalny licznik łącznych kosztów miejskiej telewizji. Ten zatrzymał się na sumie 21 mln 200 tys. złotych.

Zgodnie z przepisami, aby móc rozwiązać spółkę, konieczna jest zgoda Rady Miasta Krakowa, a następnie podjęcie przez Wspólnika uchwały o jej rozwiązaniu, stwierdzonej protokołem sporządzonym przez notariusza. Funkcję Zgromadzenia Wspólników w spółce Kraków 5020 pełni prezydent Krakowa. Z dniem powzięcia uchwały Zgromadzenia Wspólników, następuje otwarcie likwidacji. Jeśli Rada Miasta Krakowa przyjmie przygotowany projekt uchwały, nastąpi to, według planu, z początkiem 2025 roku.

Obniżenie wydatków Krakowa

Zgodnie z założeniami prezydenta Krakowa, rozwiązanie spółki ma w perspektywie długofalowej spowodować obniżenie wydatków Miasta. Warto jednak podkreślić, że sam proces likwidacji może generować koszty związane z prowadzonymi czynnościami likwidacyjnymi.

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska