Przeżywanie Wielkiej Soboty
Wielką Sobotę zwykle przeznacza się na przygotowanie do Zmartwychwstania Chrystusa. W ten dzień obywa się wielka próba dla uczniów Jezusa, którzy zwątpili. Wierni skupiają się nad własną strefą duchową. Dlatego uważa się, że Wielka Sobota to czas oczekiwania w ciszy. Wielkanoc zaczyna się w sobotę po zachodzie słońca, kiedy kapłan święci ogień, od którego następnie odpala Paschał.
Wielka Sobota. W ramach przeżywania Wielkiej Soboty wiernych zaleca się post paschalny
Konstytucja o Świętej Liturgii Soboru Watykańskiego II mówi, że post stanowi ważny element w przygotowaniu się do misterium paschalnego Chrystusa. Tym samym wierni potwierdzają Słowa Pisma Świętego. Post obowiązuje aż do Rezurekcji, czyli Wigilii Paschalnej. W Wielką Sobotę nie jest on jednak obowiązkowy, ale Kościół zachęca do jego odbycia. Post dotyczy powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych. Z pewnością jest zgodny z wymową Triduum Paschalnego oraz bardzo zalecany przez kapłanów.
Mimo to, że koszyczek kusi obfitością trzeba się powstrzymać jeszcze jeden dzień
Zwykle godziną popołudniową odbywa się poświęcenie pokarmów: jajka, chleba, soli, masła, kiełbasy i słodkości. Wielu, obchodzących Triduum Paschalne uważa, że zakończenie wielkosobotniego postu kończy się wraz z przyniesieniem do domu święconki. Jednak zgodnie z naukami Kościoła Ci niecierpliwcy muszą wytrzymać do rana, jeśli chcą zachować wstrzemięźliwość.
