Koszenila - czym jest?
Koszenila (kwas karminowy) lub inaczej E120 to ciemnoczerwony barwnik, który służy do koloryzowania szerokiej gamy produktów - od tekstyliów, przez kosmetyki, aż do produktów żywnościowych. Koszenila znana była już w państwie Azteków, gdzie mówiono na nią "nochezli", co dosłownie oznacza "krew opuncji figowej". Nazwa, wbrew pozorom, nie jest wyssana z palca. Koszenilę bowiem pozyskuje się z insektów żyjących właśnie na opuncjach figowych - okazałych kaktusach wytwarzających słodkie owoce.
Za czasów Azteków koszenila była dość drogim i pożądanym towarem. Kojarzono go z magią, religią i lecznictwem. Barwiono nim tkaniny i potrawy. Koszenila była na tyle ważnym produktem, że gdy w XV w. Montezuma podbił jedenaście miast, od każdego z nich zażądał 40 worków wypełnionych czerwonym barwnikiem.
Obecnie koszenila nie jest już tak pożądana, a jej zastosowanie jest rozpowszechnione w wielu obszarach przemysłu.
Jak pozyskuje się koszenilę?
[b]Kwas karminowy, czyli czerwony barwnik pozyskiwany jest z czerwców kaktusowych - owadów z grupy pluskwiaków, które naturalnie żyją na terenie Ameryki Południowej oraz Meksyku. Aktualnie występują na całym świecie i są malutkie - osiągają rozmiar do 5 mm. Można je spotkać także w Polsce. Insekty najłatwiej znaleźć na opuncjach figowych - czerwce wysysają wodę z zielonej tkanki, pobierają substancje odżywcze i wytwarzają czerwony barwnik, który ma odstraszać drapieżniki.[/b]
Aby uzyskać barwnik z czerwców, najpierw należy zebrać owady z kaktusów - ze względu na intensywny kolor, bardzo łatwo je zauważyć, zatem zbierane są ręcznie. Następnie są zabijane - suszone na słońcu, w cieplarce lub zalewane wrzątkiem, a następnie proszkowane. Do produkcji 1 kilograma czerwonego barwnika potrzeba około 150 tysięcy robaków. Teraz, na potrzeby pozyskiwania surowca, zakłada się specjalne plantacje kaktusów.
Często do koszenili dodaje się sole aluminium i wapnia. Kwas karminowy ma odczyn zasadowy, zatem przy nieodpowiednim pH może zmienić barwę. Dodanie dwóch dodatkowych składników pozwala na utrzymanie krwiście czerwonego koloru.
Do czego wykorzystuje się koszenilę? W czym jest?
Wykorzystywanie koszenili jest bardzo szerokie. Często nawet możemy nie być świadomi, że w produktach, które używamy lub spożywamy, może znajdować się barwnik z czerwców. Kwasu karminowego używa się do barwienia między innymi:
w przemyśle spożywczym:
- lodów
- deserów owocowych
- soków
- słodyczy
- napojów gazowanych
- marynat i sosów
- jogurtów
- kisieli i galaretek
- dżemów
- syropów
w przemyśle kosmetycznym:
- szminek
- cieni do powiek
- tuszów do rzęs
- szamponów
- mleczek i kremów do ciała
- lakierów do paznokci
w przemyśle odzieżowym:
- tkanin
- tekstyliów
- pigmentów malarskich.
Czy koszenila jest niebezpieczna dla zdrowia?
Fakt pozyskiwania koszenili z robaków wydaje się dość odstraszający. Aktualnie, jak podaje serwis ekologia.pl, koszenilę wytwarza się również w warunkach laboratoryjnych, bez uśmiercania insektów, jednakże nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jaka koszenila znajduje się akurat w używanym przez nas produkcie. Pojawia się pytanie - czy koszenila może być niebezpieczna dla zdrowia?
Prawdopodobnie spożycie czy użycie kwasu karminowego nie ma żadnego wpływu na zdrowie. Z duży prawdopodobieństwem każdy z nas zetknął się z tą substancją bez żadnych skutków ubocznych. Koszenila może być zagrożeniem jedynie dla alergików i astmatyków. Karmina jest czynnikiem alergizującym, który może wywołać wstrząs anafilaktyczny. U niektórych osób może również powodować biegunkę, wymioty czy zaburzenia oddychania. Przyjmuje się jednak, że dopuszczalna dawka koszenili to 5 mg na 1 kg masy ciała, zatem podchodźmy do niej zdroworozsądkowo i nie panikujmy. Ostrożność powinny zachować alergicy, osoby chore na astmę oraz borykające się z zatopowym zapaleniem skóry.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
