https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czyste powietrze ZASADY Jak uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca? Dotacja do wymiany pieca węglowego

Pog
To ostatni dzwonek, żeby dostać dotację na wymianę pieca węglowego
To ostatni dzwonek, żeby dostać dotację na wymianę pieca węglowego Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Czyste powietrze ZASADY, Jak uzyskać dofinansowanie i wymienić piec na nowy? Realizowany przez Gminę Miejską Kraków Program Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa, umożliwia mieszkańcom ubieganie się o dotację przy zmianie systemu ogrzewania na ekologiczne. Należy pamiętać, że dotację można otrzymać jedynie w przypadku zadań, które zostaną zrealizowane po podpisaniu umowy z Miastem.

Czyste powietrze. Jak wziąć udział w programie?

Aby wziąć udział w programie realizującym wymianę palenisk węglowych i otrzymać dotację należy wykonać kilka kroków. Żeby otrzymać dofinansowanie, trzeba podjąć następujące działania:

  • Złożyć wniosek na właściwym formularzu,
  • Wypełnić w nim wymagane pozycje,
  • Opatrzyć go podpisem wnioskodawcy,
  • Dołączyć wszystkie wymagane załączniki.
  • Udostępnić lokal kontrolerom z Urzędu Miasta Krakowa, którzy potwierdzą istnienie czynnego paleniska/kotłowni węglowej.
  • Podpisać z Gminą umowę, w której zawarte będą podstawowe informacje dotyczące wykonywanej inwestycji, w tym m.in.: lokalizacja inwestycji, wysokość przyznanej dotacji, termin wykonania inwestycji oraz sposób przekazania dotacji.
  • Zrealizować zadanie.
  • Złożyć wniosek rozliczeniowy, wraz z rachunkami/fakturami, które potwierdzają wykonanie zmiany ogrzewania.
  • WAŻNE! Dotacja zostaje wypłacona po zaakceptowaniu wniosku rozliczeniowego.

Czyste powietrze. Jak otrzymać dotację na wymianę pieca?

Rok 2019 jest ostatnim rokiem, kiedy można się ubiegać o dotację i dofinansowanie na wymianę pieca węglowego na ekologiczne źródło ciepła.

Radni dają dłuższy termin na składanie wniosków o dotację

Radni miejscy uchwalili ostateczną datę składania wniosków o dofinansowanie wymiany pieców węglowych oraz wysokości dotacji. Kompletne wnioski na dotację, w wysokości do 60 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, można składać do 30 czerwca. To termin ostateczny, ponieważ już od 1 września wejdzie w życie zakaz palenia węglem i drewnem na terenie Krakowa. Za niezastosowanie się do przepisów będą groziły wysokie kary grzywny.

Czyste powietrze WNIOSKI

Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 czerwca. Dotacje będą udzielane przez miasto do 31 sierpnia, a inwestycje należy zrealizować i rozliczyć do 10 października.

Wnioski można składać w następujących lokalizacjach:

  • Punkt Informacyjno-Doradczy dotyczący Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa, al. Powstania Warszawskiego 10 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–18.00),
  • Punkt Informacyjno-Doradczy dotyczący Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa, os. Zgody 2 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–15.30),
  • Punkt Informacyjno-Doradczy dotyczący Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa, ul. Wielicka 28a (od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–15.30),
  • Punkt Obsługi Mieszkańca w Bonarka City Center, ul. Kamieńskiego 11,
  • Punkt Obsługi Mieszkańca w Galerii Bronowice, ul. Stawowa 61,
  • Punkt Obsługi Mieszkańca w Galerii Serenada, al. Bora-Komorowskiego 41.

Szczegółowe informacje są udzielane także telefonicznie. Infolinia Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK: 12 616 88 48.

Dopłaty dla zmieniających system grzewczy

Mieszkańcy, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którzy złożyli już wniosek o przyznanie dotacji na zmianę systemu ogrzewania i zawarli umowę w sprawie dotacji, ale jeszcze nie dokonali rozliczenia inwestycji, jak również ci, którzy dopiero zamierzają ubiegać się o dofinansowanie w ramach PONE, mają możliwość skorzystania z dodatkowego wsparcia w postaci zasiłku celowego na przeprowadzenie trwałej zmiany systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na system proekologiczny.

Szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne są na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej w Krakowie: https://mops.krakow.pl/mops/219927,artykul,doplaty_dla_zmieniajacych_system_grzewczy.html

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Juś_Ka
Nie mam pojęcia dlaczego ten program opiera się tylko na piecach gazowych. Przecież nie od dziś wiadomo, że biomasa jest dużo bardziej ekologiczna. Poza tym jeśli wszyscy będą ogrzewali się gazem, to za moment jego ceny tak powindują, że ludzie będą płakać. Jeśli chodzi i samą cenę pieca gazowego a kotła na pelet to myślę, że taniej wyjdzie montaż właśnie kotła na pelet. Wiadomo, że są różne klasy i modele. Jeśli chodzi o dofinansowanie to na spokojnie jest jeszcze czas, aby skorzystać z programu Czyste Powietrze. Odsyłam na stronę Polecam wypełnić formularz na stronie https://czystepowietrze.eu/co-zyskujesz/f41/ szybko oddzwaniają i udzielają konkretnych informacji . Ponadto pomagają w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie i dobierają odpowiedni kocioł do potrzeb konkretnego domu.
s
siwuszka
Mam nadzieję, że ten program się rozrusza bo mój wniosek w zawieszeniu tkwi już od miesięcy, ja postawiłam na kocioł na pellet eei pellets z palnikiem vg, jedyny kocioł przystosowany do spalania pelletu a1 a i b a ogólnie w doborze kotła pomogła mi strona Dobre Kotły na YT. Ale czy doczekam się w końcu na podpisanie umowy skoro została rozpatrzona pozytywnie? czekam i czekam..
R
Rozum
Dotacje nieekologiczne
Piece gazowe też są nieekologiczne. Rząd brytyjski zapowiedział, że zabroni instalowania gazu w nowych domach. Piece gazowe produkują mało sadzy ale dużo niewidocznego PM. Władze powinny dofinansowywać tylko ogrzewanie elektryczne, pompy cieplne i inne bez palenisk.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska