Czyste powietrze. Jak wziąć udział w programie?
Aby wziąć udział w programie realizującym wymianę palenisk węglowych i otrzymać dotację należy wykonać kilka kroków. Żeby otrzymać dofinansowanie, trzeba podjąć następujące działania:
- Złożyć wniosek na właściwym formularzu,
- Wypełnić w nim wymagane pozycje,
- Opatrzyć go podpisem wnioskodawcy,
- Dołączyć wszystkie wymagane załączniki.
- Udostępnić lokal kontrolerom z Urzędu Miasta Krakowa, którzy potwierdzą istnienie czynnego paleniska/kotłowni węglowej.
- Podpisać z Gminą umowę, w której zawarte będą podstawowe informacje dotyczące wykonywanej inwestycji, w tym m.in.: lokalizacja inwestycji, wysokość przyznanej dotacji, termin wykonania inwestycji oraz sposób przekazania dotacji.
- Zrealizować zadanie.
- Złożyć wniosek rozliczeniowy, wraz z rachunkami/fakturami, które potwierdzają wykonanie zmiany ogrzewania.
- WAŻNE! Dotacja zostaje wypłacona po zaakceptowaniu wniosku rozliczeniowego.
Czyste powietrze. Jak otrzymać dotację na wymianę pieca?
Rok 2019 jest ostatnim rokiem, kiedy można się ubiegać o dotację i dofinansowanie na wymianę pieca węglowego na ekologiczne źródło ciepła.
Radni dają dłuższy termin na składanie wniosków o dotację
Radni miejscy uchwalili ostateczną datę składania wniosków o dofinansowanie wymiany pieców węglowych oraz wysokości dotacji. Kompletne wnioski na dotację, w wysokości do 60 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, można składać do 30 czerwca. To termin ostateczny, ponieważ już od 1 września wejdzie w życie zakaz palenia węglem i drewnem na terenie Krakowa. Za niezastosowanie się do przepisów będą groziły wysokie kary grzywny.
Czyste powietrze WNIOSKI
Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 czerwca. Dotacje będą udzielane przez miasto do 31 sierpnia, a inwestycje należy zrealizować i rozliczyć do 10 października.
Wnioski można składać w następujących lokalizacjach:
- Punkt Informacyjno-Doradczy dotyczący Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa, al. Powstania Warszawskiego 10 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–18.00),
- Punkt Informacyjno-Doradczy dotyczący Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa, os. Zgody 2 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–15.30),
- Punkt Informacyjno-Doradczy dotyczący Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa, ul. Wielicka 28a (od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–15.30),
- Punkt Obsługi Mieszkańca w Bonarka City Center, ul. Kamieńskiego 11,
- Punkt Obsługi Mieszkańca w Galerii Bronowice, ul. Stawowa 61,
- Punkt Obsługi Mieszkańca w Galerii Serenada, al. Bora-Komorowskiego 41.
Szczegółowe informacje są udzielane także telefonicznie. Infolinia Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK: 12 616 88 48.
Dopłaty dla zmieniających system grzewczy
Mieszkańcy, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którzy złożyli już wniosek o przyznanie dotacji na zmianę systemu ogrzewania i zawarli umowę w sprawie dotacji, ale jeszcze nie dokonali rozliczenia inwestycji, jak również ci, którzy dopiero zamierzają ubiegać się o dofinansowanie w ramach PONE, mają możliwość skorzystania z dodatkowego wsparcia w postaci zasiłku celowego na przeprowadzenie trwałej zmiany systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na system proekologiczny.
Szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne są na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej w Krakowie: https://mops.krakow.pl/mops/219927,artykul,doplaty_dla_zmieniajacych_system_grzewczy.html
