
Wołowe ragout z fasolą, cieciorką i papryką Violetty Grzelki
Składniki
ok. 60 dag wołowiny pieczeniowej
1-2 cebule
3-4 ząbki czosnku
2 czerwone i 2 zielone papryki
puszka czerwonej fasoli
puszka cieciorki
groszek świeży, mrożony lub z puszki
pomidory świeże lub z puszki (cale lub krojone)
3 łyżki oliwy
1-2 pęczki natki kolendry lub pietruszki
Przyprawy zmielone: łyżeczka kolendry, łyżeczka papryki czerwonej słodkiej, 1/2 łyżeczki chilli (w płatkach), 1-2 łyżeczki kuminu, 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu, sól do smaku
Wykonanie
Oczyścić i pokroić w kostkę papryki. Na dużej, głębokiej patelni lub w nieprzywierającym garnku rozgrzać oliwę i zeszklić drobno pokrojoną cebulę. Pod koniec dodać przeciśnięty przez praskę czosnek oraz wszystkie przyprawy (oprócz soli): zmieloną kolendrę, paprykę czerwoną, chili w płatkach, kumin oraz pieprz. Wymieszać przyprawy z cebulą i po kilkudziesięciu sekundach, kiedy tylko uwolni się aromat, dodać przygotowane papryki.
Po kilku minutach, jak papryki zmiękną, dodać zmielone mięso wołowe. Podsmażać kolejne 5-10 minut, mieszając co jakiś czas, aż mięso równomiernie zmieni kolor. Następnie podlać niewielką ilością wody, doprawić do smaku solą (ok. 2 łyżeczki) i dusić pod przykryciem kilkanaście minut uważając, aby nie przypalić. W razie potrzeby, dolać trochę wody.
Następnie dodać odcedzoną fasolę, cieciorkę i pomidory. Pogotować na niewielkim ogniu pod przykryciem kilka minut. Na sam koniec dodać zielony groszek i ugotować do miękkości.
Na koniec uzupełnić ragout wodą, jeśli jest za gęste i ewentualnie doprawić do smaku solą. Podawać z pieczywem, ryżem, kaszą, kluseczkami oraz dużą ilością posiekanej kolendry lub natki pietruszki.

Kotlety z gotowanej wołowiny z płatkami kukurydzianymi Marty Góry
Składniki
50-60 dag ugotowanej wołowiny (np. z rosołu)
ok. 10 dag płatków kukurydzianych
3 małe jajka
2 łyżki keczupu (łagodny lub pikantny - według uznania)
łyżeczka sosu sojowego
4 łyżki oleju lub oliwy
łyżka drobno posiekanej pietruszki
sól i pieprz do smaku (niekoniecznie, bo wołowina już w rosole była solona)
po szczypcie: tymianku, szałwii, majeranku
Wykonanie
Wołowinę zemleć w maszynce do mięsa. Płatki kukurydziane rozkruszyć (np. włożyć do woreczka foliowego i rozgnieść za pomocą wałka).
Zmielone mięso wymieszać z połową płatków kukurydzianych, dodać zioła i pietruszkę, 2 jajka, keczup, sos sojowy i przyprawy.
Masę wyrobić dokładnie. Formować kotlety, obtaczać je w trzecim jajku i pozostałych płatkach kukurydzianych. Smażyć po 3 minuty z każdej strony aż do zrumienienia.

Czorsztyński gulasz z kopytkami
Składniki na gulasz
1,20 kg baraniny lub łopatki wieprzowej
smalec lub olej do smażenia
3 cebule
3 ząbki czosnku
3 kg białej kapusty (główka)
0,30 kg kiszonej kapusty
3 łyżki mąki
3 łyżki masła
pieprz i sól do smaku
Składniki na kopytka
1 kg ziemniaków
0,25 kg mąki
2 jajka
Wykonanie
Gulasz: Mięso dobrze opłukać pod bieżącą wodą, wyjąć wszelkie kości i ich pozostałości, obrać z powięzi i nadmiaru tłuszczu, pokroić w kostkę. Oprószyć solą i smażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu. Obsmażone kawałki mięsa zalać wodą i dusić do miękkości.
Kapustę białą pokroić w kostkę i ugotować. W osobnym naczyniu ugotować kapustę kiszoną.
Cebulę pokroić w drobną kostkę i zrumienić na tłuszczu. Do mięsa dodać kapusty oraz cebulę. Na patelni roztopić masło, dodać mąkę i smażyć cały czas mieszając, aż mąka nabierze złotego koloru. Tak przygotowaną zasmażkę dodać do potrawy.
Czosnek drobno pokroić i dodać do gulaszu razem z przyprawami.
Kopytka: Ziemniaki obrać i ugotować w osolonej wodzie. Ugotowane ziemniaki lekko przestudzić i przepuścić przez praskę. Dodać do nich mąkę i jajka, wyrobić ciasto.
Z ciasta formułować niewielkie wałeczki i pociąć na kopytka. Wrzucać partiami na wrzącą osoloną wodę i gdy wypłyną na wierzch, gotować przez ok. 2-3 minuty.

Pierogi z mięsem według Koła Gospodyń z Białki
Składniki ciasto
40 dag mąki pszennej
2 jaja
2 łyżki oleju
1/2 szklanki gorącej wody
Składniki farsz
80 dag łopatki wieprzowej
30 dag kapusty białej
10 dag cebuli
jajko
10 dag tłuszczu (smalec, olej)
sól do smaku
pieprz do smaku
Wykonanie
Farsz. Mięso umyć, pokroić na mniejsze kawałki, ugotować z dodatkiem soli, ostudzić, zemleć przez maszynkę.
Kapustę umyć, pokroić na mniejsze kawałki , ugotować we wrzącej wodzie bez przykrycia, odcedzić, zemleć, dobrze odcisnąć, aby nie rozrzedzić farszu. Dodać do zmielonego mięsa.
Cebulę umyć, pokroić w kostkę, zrumienić, zmielić i dodać do farszu. Całość doprawić do smaku według własnego uznania.
Ciasto. Mąkę przesiać, zrobić wgłębienie, dodać jaja, olej, rozrobić nożem, dodać gorącą wodę i zarabiać ciasto nożem, następnie zagnieść rękami. Ciasto jest wyrobione w momencie, gdy po przekrojeniu jest jednolite i ma widoczne pęcherzyki powietrza. Wałkować ciasto i wycinać cienkie krążki, napełnić farszem i starannie sklejać.
Gotować we wrzącej osolonej wodzie, po wypłynięciu na wierzch około 5 minut. Można podawać z okrasą wykonaną z boczku i cebuli.