Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dębno. Uczcili pamięć „Cichociemnego” por. Kazimierza Rzepki „Ognika”

Małgorzata Więcek-Cebula
Małgorzata Więcek-Cebula
Uroczystość zorganizowaną w ramach obchodów „Roku Ciechociemnych” przygotował samorząd gminy Dębno. - Porucznik Kazimierz Rzepka pochodzi z naszego terenu, kto jak nie my, powinniśmy go więc uczcić. Spotkanie to jest żywą lekcją historii dla młodszych pokoleń. Musimy o niej pamiętać, bez tej historii i tradycji zginiemy - mówi Wiesław Kozłowski, wójt Dębna.

Tablicę upamiętniającą jednego z „Cichociemnych”, legendarnych polskich żołnierzy, szkolonych podczas drugiej wojny św. w Wielkiej Brytanii i desantowanych do okupowanej ojczyzny, by walczyć z nazistami, wmurowano w budynek domu ludowego w Biadolinach Szlacheckich, rodzinnej miejscowości por. Rzepki.

W uroczystym spotkaniu nie brakło przedstawicieli parlamentu, okolicznych samorządów, ale też rodziny porucznika.

Byli też delegaci Instytutu Pamięci Narodowej czy Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, a także mieszkańcy gminy.

Spotkanie wzbogaciła program artystyczny: etiuda teatralna „Bądź wierny - idź” przygotowana przez młodzież i poświęcona życiu „Ognika”, ale także bohaterskiej działalności żołnierzy Armii Krajowej i Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość uzupełniła piękna wystawa przygotowana w domu ludowym.

Jej autorzy zgromadzili sporo pamiątek poświęconych życiu jednego z 316 „Cichociemnych”.

Ekspozycję przedmiotów z czasów drugiej wojny światowej, wśród których nie zabrakło autentycznych mundurów, pojazdów, a także broni i sprzętu wojskowego urządzono natomiast przed budynkiem domu ludowego w Biadolinach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska