Pierwsze symptomy rozwijającej się choroby często pozostają niezauważone nie tylko przez bliskich, ale również samego chorego.
Osoba cierpiąca na depresję:
- odczuwa obniżenie nastroju,
- stopniowo traci radość życia – przestają ją cieszyć rzeczy, które do tej pory sprawiały przyjemność,
- zaczyna dominować smutek i pustka.
Chorym towarzyszy uczucie zobojętnienia, pojawiają się wahania nastroju.
Depresja nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia, statusu społecznego. Chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, coraz częściej także dzieci i młodzież.
Problem dodatkowo pogłębiła epidemia koronawirusa, zmuszająca nas do zmierzenia się z izolacją, samotnością, lękiem przed zachorowaniem, utratą pracy czy więzi społecznych. Dwuletnie doświadczenia lekarzy pokazują także, że przechorowanie COVID-19 może wiązać się z szeregiem powikłań natury psychicznej.
Medycy obserwują u ozdrowieńców m.in.:
- zaburzenia pamięci,
- trudności z koncentracją,
- zaburzenia nastroju,
- problemy ze snem,
- apatię.
U wielu z nich objawy są na tyle nasilone, że utrudniają codziennie funkcjonowanie.
Depresja - poproś o pomoc
Strach przed stygmatyzacją powoduje, że wielu cierpiących pacjentów zwleka z poszukiwaniem wsparcia. Nieleczona depresja sprawia, że objawy się pogłębiają, stając się zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Wczesna diagnoza zwiększa zaś szansę na wyleczenie.
Dla mierzących się z problemami psychicznymi pierwszym krokiem może być anonimowa rozmowa z pracownikami tzw. telefonów zaufania. Tego rodzaju wsparcie można uzyskać m.in. pod numerami telefonów:
- 116 123
Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym
bezpłatny
pon.-pt., godz. 14-22, - 800 12 12 12
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
bezpłatny
czynny przez całą dobę - 116 111
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
bezpłatny
czynny całą dobę - 22 594 91 00
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji,
śr.-czw., godz. 17-19.
Jak pomóc sobie i innym w depresji
W przypadku depresji, kryzysu psychicznego, uzależnienia, bezpłatną pomoc zapewniają psycholodzy, psychoterapeuci i psychiatrzy pracujący w ramach NFZ. Z ich wsparcia można skorzystać w przychodniach i szpitalach. Do psychiatry, specjalistów przyjmujących w centrach zdrowia psychicznego oraz specjalistów leczenia uzależnień nie jest wymagane skierowanie.
Dla osób, u których COVID-19 zostawił powikłania psychiczne, została uruchomiona rehabilitacja psychiatryczna finansowana przez NFZ. Realizuje ją Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Jej program jest ustalany indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi i potrzebami pacjenta. Obejmuje m.in. psychoterapię indywidualną lub grupową, terapię zajęciową, rehabilitację funkcji poznawczych, psychoedukację i edukację zdrowotną.
Środa z Profilaktyką o depresji
Dziś jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, ustanowiony na początku XXI w. przez Ministerstwo Zdrowia. Ma on być okazją do rozmowy o chorobie, obalania mitów i zachęcania do podjęcia leczenia.
Depresji jest również poświęcona najnowsza odsłona akcji „Środa z Profilaktyką” w internecie. Materiały edukacyjne dotyczące depresji poporodowej można znaleźć na stronie Akademii NFZ.
