Spis treści
Czym jest tężyczka - jakie są jej objawy
Tęzyczka to choroba, która często jest ignorowana jednak może znacząco wpływać na komfort codziennego życia. Jak podaje Medicover.pl - tężyczkato zespół objawów chorobowych, który charakteryzuje się zwiększoną pobudliwością nerwowo-mięśniową w postaci niekontrolowanych, często bolesnych skurczy lub drżenia mięśni oraz nieprzyjemnego mrowienia (tzw. parestezji).
Tężyczka często bywa mylona z innymi dolegliwościami i chorobami takimi jak:
napady padaczki,
zespołem lęku uogólnionego (nerwicą),
depresją,
dławicą piersiową,
migreną,
astmą oskrzelową.
Dlatego warto dokładnie zapoznać się z objawami, które charakteryzują tę dolegliowość. Przejdź do galerii i zobacz jakie są objawy tężyczki. W razie ich wystąpienia skontaktuj się z lekarzem.
Jakie są rodzaje tężyczki?
Tężyczka najczęściej związana jest z zaburzeniami elektrolitowymi, wapnia i magnezu, lub zasadowicą oddechową. Wyróżnia się dwa rodzaje:
tężyczkę jawną - stan zwiększonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej, któremu towarzyszą zaburzenia hormonalne
tężyczkę utajona - jest związana z niedoborem magnezu lub okresową zasadowicą, objawia się złym samopoczuciem, obniżonym nastrojem, drażliwością.
Leczenie tężyczki
Hospitalizacja w przypadku pojawienia się objawów tężyczki opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu preparatów wapnia bądź magnezu. W takich sytuacjach wdraża się również suplementację witaminą D. Głównym celem takiej terapii jest utrzymanie stężenia wapnia powyżej dolnej granicy normy.
Warto wiedzieć, że to czy jesteśmy w stanie wyleczyć się z tężyczki uzależnione jest od przyczyny jej wystąpienia. Jak podaje DOZ.pl - W przypadku hipokalcemii spowodowanej stosowaniem leków moczopędnych możliwe jest jej całkowite ustąpienie po modyfikacji leczenia.
Przystępując do leczenia tężyczki nie należy sięgać po produkty, które utrudniają przyswajanie wapnia i magnezu czy też wpływają na wypłukanie ich z organizmu. W takiej sytuacji należy unikać produktów bogatych w fosforany, czyli np.: produkty przetworzone (konserwowane), napoje słodzone, suche wędliny.
Jakie są przyczyny tężyczki?
Wśród pacjentów u których diagnozuje się najczęściej tężyczkę można wyróżnić głównie młode i aktywne zawodowo osoby - najczęściej kobiety. Do przyczyn, które mają wpływ na zwiększenie ryzyka wystąpienia ataku tężyczki - jak podaje medicover.pl zalicza się:
zaburzenia odżywiania,
problemy z wchłanianiem wapnia, np. ostre zapalenie trzustki
radioterapię okolic szyi;
choroby tarczycy;
astmę;
cukrzycę
problemy z alkoholem
zbyt mała ilość wapnia w diecie;
stosowanie leków moczopędnych, przeciwpadaczkowych czy też inhibitorów pompy protonowej,
hipomagnezemię (zmniejszenia stężenia magnezu),
zmniejszone stężenie potasu
sytuacje stresowe, napady lękowe w przebiegu nerwic lub atakach paniki, w których dochodzi do hipwerentylacji (stan, gdzie podświadomie zaczynamy zbyt szybko i zbyt głęboko oddychać;
przewlekły stres, zwiększający zapotrzebowanie organizmu na magnez
Ten materiał może Cię zainteresować: Magiczny napój, który jest bombą witaminową
