Co zrobić z żywą choinką po świętach?

W ostatnich dniach mieszkańców regionu zbulwersowała sprawa zdewastowania figurki Jezusa z szopki bożonarodzeniowej na Rynku w Brzesku. Jak się okazuje, to nie jedyny taki akt wandalizmu, jaki miał miejsce w tym okresie w powiecie brzeskim. Dzień przed zbezczeszczeniem figurki z brzeskiej szopki, w nocy z 5 na 6 stycznia uszkodzona została przydrożna kapliczka w Uściu Solnym w gminie Szczurowa.
- Jej uszkodzenie polegało na wyjęciu znajdującej się w kapliczce figury Matki Boskiej i rozbiciu jej o nawierzchnię drogi - mówi Andrzej Leśniak, Prokurator Rejonowy w Brzesku.
Zniszczył figurkę, bo był...pijany
Policjantom z Komisariatu w Szczurowej szybko udało się ustalić podejrzanego o dokonanie bulwersującego aktu wandalizmu. To 22-letni mieszkaniec gminy Szczurowa. W poniedziałek 9 stycznia został doprowadzony przez funkcjonariuszy do Prokuratury Rejonowej w Brzesku. Usłyszał tam zarzut zniszczenia zabytku, ponieważ kapliczka jest wpisana do rejestru zabytków.
Dodatkowo młody mężczyzna odpowie za uszkodzenie mienia i obrazę uczuć religijnych. Śledczy uznali również, że działanie 22-latka było czynem o charakterze chuligańskim. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet do 8 lat więzienia.
- Podejrzany przyznał się do popełnienia czynu. Swoje zachowanie próbował usprawiedliwiać faktem, iż w chwili zdarzenia pozostawał w stanie nietrzeźwości - zaznacza prok. Leśniak.
Wobec mężczyzny zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.
Kto zniszczył figurkę Jezusa w Brzesku?
Brzeska policja wciąż szuka natomiast sprawcy uszkodzenia figury Jezusa. Ktoś zabrał ją z szopki zamontowanej na płycie Rynku i wstawił do huśtawki w oddalonym o kilkaset metrów Ogródku Jordanowskim. Figurka miała odłamaną jedną rękę.
Jak przekazują funkcjonariusze, analizowane są zapisy monitoringu, a funkcjonariusze wydziału kryminalnego prowadzą czynności mające ustalić sprawcę bądź sprawców chuligańskiego wybryku.