https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla dobra Krakowa ponad politycznymi podziałami. Prezydent Aleksander Miszalski omówił z parlamentarzystami najważniejsze kwestie dla miasta

Piotr Tymczak
Wideo
od 12 lat
W poniedziałek (22 lipca) prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się z parlamentarzystami związanymi ze stolicą Małopolski. Rozmowy były poświęcone proponowanym przez Kraków zmianom prawnym, których wprowadzenie usprawniłoby funkcjonowanie samorządów. Jedną z kluczowych kwestii ma być reforma finansów, tak by w mieście było więcej pieniędzy. Nowe rozwiązania legislacyjne mogłyby także zwiększyć możliwości dotyczące inwestycji, w tym transportowych, w całej aglomeracji. Rozmawiano też m.in. o zmianach ustawowych w zakresie dostępności do terenów leśnych, ochrony przeciwpowodziowej czy rozwiązywania problemów z dzikami w mieście.

– Spotkania z parlamentarzystami reprezentującymi Kraków to już samorządowa tradycja, niezwykle ważna dla naszego miasta. To właśnie dzięki takiej współpracy mamy wpływ na decyzje podejmowane na szczeblu krajowym, które rzutują na codzienne życie krakowian. Tylko wspólnymi siłami możemy osiągnąć cele, zapewnić mieszkańcom Krakowa lepsze warunki do życia i zająć się tematami priorytetowymi dla samorządu – podkreślił prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Na spotkanie zaprosił wszystkich krakowskich posłów i senatorów. W rozmowach wzięli udział przedstawiciele różnych opcji politycznych, m.in. senator Jerzy Fedorowicz (Koalicja Obywatelska), posłowie: Daria Gosek-Popiołek (Lewica), Aleksandra Kot (KO), Katarzyna Matusik-Lipiec (KO), Dorota Marek (KO), Małgorzata Wassermann (PiS), Dominik Jaśkowiec (KO), Rafał Komarewicz (Polska 2050, Trzecia Droga), Jerzy Meysztowicz (KO).

Szukanie pieniędzy dla Krakowa

Na spotkaniu zostały przedstawione sugestie i propozycje konkretnych zmian w ustawach mających bezpośredni wpływ na rozwój krakowskiej aglomeracji.

W części dotyczącej finansów poruszono temat likwidacji wpłaty na część równoważącą subwencji ogólnej (tzw. Janosikowe). Omawiano też kwestię Ustawy Metropolitalnej, która pozwoliłaby finansować i realizować inwestycje w ramach aglomeracji. Rozmawiano o pozyskiwaniu finansowania zadań miejskich z Krajowego Planu Odbudowy.

- Jest przygotowywana ustawa, która generalnie porządkuje kwestie związane z finansami samorządów i ma zacząć obowiązywać od początku 2025 roku. Zabezpiecza dla samorządów środki własne, które w znacznym stopniu zostały obcięte w ciągu ostatnich 8 lat w czasach rządów PiS-u. Założenie jest też takie, by od przyszłego roku zwiększyć środki dla samorządów o 16 miliardów złotych. To nie są wszystkie pieniądze, jakie powinny do samorządów trafić, ale to pierwszy krok w celu uporządkowania ich finansów - mówił poseł Dominik Jaśkowiec. - Po przyjęciu ustawy porządkującej finanse samorządów osobną kwestią będą prace nad Ustawą Metropolitalną. Być może nie będzie takiej odrębnej ustawy dla metropolii krakowskiej, tylko powstanie wspólna ustawa dla metropolii monocentrycznych, czyli dla Krakowa, Poznania, Łodzi, Wrocławia. Na podstawie tej ustawy miasta centralne i sąsiadujące gminy będą mogły tworzyć związki do wspólnego działania, przykładowo w zakresie inwestycji transportowych, przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska czy gospodarowania odpadami - dodał.

Lasy obywatelskie i miasto bez dzików

Wśród omawianych tematów znalazły się m.in. propozycje rozwiązań prawnych w obszarze turystyki, takie jak opłata turystyczna, dająca możliwość dodatkowych dochodów dla miasta.

Podczas spotkania rozmawiano również o tworzeniu lasów obywatelskich wokół Krakowa, czy rozwiązaniu problemu dzików w mieście.

- Lasy obywatelskie to pomysł Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ma polegać na otwarciu dla obywateli lasków wokół dużych aglomeracji miejskich. Zostanie tam wprowadzona mała infrastruktura. Do lasów mają prowadzić ścieżki rowerowe, czy też zostać zapewniony transport. Chodzi o to, aby były to nie tylko Lasy Państwowe, ale też obywatelskie - mówiła posłanka Katarzyna Matusik-Lipiec. - Jeżeli chodzi o kwestię dzików, to jest propozycja zmian ustawowych, które pozwoliłyby na czasowe usypianie tych zwierząt, jeżeli pojawią się na terenie miasta i wywożenie ich poza teren miejskiej zabudowy - dodała.

Kraków ma szansę pozyskać środki na metro

Dyskutowano również na temat budowy metra w Krakowie.

- Miasto musi przygotować dokumentację i pozyskać decyzje niezbędne dla budowy metra w Krakowie. Wtedy będzie można rozpocząć rozmowy o finansowaniu tej inwestycji. Będziemy zabiegać o to wszyscy, bo to jest bardzo ważna rzecz dla Krakowa. Deklaracje są takie, że pieniądze na to się znajdą. Przypomnę, że Warszawa budowała metro, finansując je w 2/3 ze środków niemiejskich, a więc zewnętrznych - unijnych albo z budżetu państwa. Kraków też ma szansę na to, aby w takim modelu metro wybudować - skomentował poseł Dominik Jaśkowiec.

Podczas spotkania zwrócono także uwagę na kwestie utrzymania dróg, zmian w ustawie o cmentarzach, czy przepisów dotyczących ochrony przeciwpowodziowej. Zostały przedstawione także propozycje zmian legislacyjnych dotyczące straży miejskich w służbie społeczności lokalnej.

800+ wyłącznie dla pracujących rodziców? Ministerstwo rodziny wyjaśnia

od 7 lat
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska