Autorem publikacji jest Filip Kubiaczyk, pracujący jako profesor w Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykorzystując m.in. dużą bazę źródłową (bibliografia liczy 42 strony!) i liczne wizyty w Hiszpanii, przedstawia genealogię tamtejszej piłki nożnej, której – według autora - najważniejszą cechą jest „istnienie silnego antagonizmu, odzwierciedlającego historyczne podziały hiszpańskiego społeczeństwa”.
Poddaje on analizie fenomen hiszpańskiej reprezentacji (nieakceptowanej przez wszystkich Katalończyków i Basków), pisze o mitycznej, nie tylko w sferze sportowej, rywalizacji Barcelony i Realu Madryt, zwraca uwagę na zabiegi Espanyolu „o zwiększenie swojej widzialności w katalońskim społeczeństwie”, podkreśla dominację Athletic Bilbao w baskijskiej wspólnocie autonomicznej, przedstawia niektóre finałowe mecze o Puchar Króla jako przykład eksponowania symboli narodowych w kontrze do zachowania głównie fanów „Barcy” i Athletic oraz bada zjawisko rasizmu stadionowego.
„Zależności między historią, nacjonalizmem i tożsamością, które na co dzień rezonują tak w reprezentacji Hiszpanii, jak i w klubach, przesądzają o silnym upolitycznieniu piłki nożnej w tym kraju – zauważa autor pozycji, która w Plebiscycie Sportowa Książka Roku zajęła pierwszą lokatę wśród najlepszych publikacji historycznych i trzecią w gronie najciekawszych książek sportowych w 2020 roku.
„Historia, nacjonalizm i tożsamość. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii". Autor: Filip Kubiaczyk. Wydawca: Wydawnictwo Naukowe UAM. Liczba stron: 492. Cena: 45 zł.
Sportowa półka - tu znajdziesz więcej recenzji książek sportowych.
