https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego nie wszyscy chcą Małego Mistrza ?

Marek Podraza
Marek Podraza
Właśnie kończy się rok programu sportowego Mały Mistrz. Skorzystały z niego głównie szkoły ze środowisk wiejskich.

Właśnie kończy się rok programu sportowego Mały Mistrz. Skorzystały z niego głównie szkoły ze środowisk wiejskich. Program "Mały Mistrz" skierowany jest do dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a jego ideą jest propagowanie aktywnej postawy. Formuła "Małego Mistrza" opiera się na sześciu zasadniczych blokach sportowych z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny.

- Uczniowie po opanowaniu kolejnych sprawności i umiejętności ruchowych otrzymują odznakę, którą wklejają do specjalnej legitymacji. Zdobywca kompletu sprawności otrzymuje tytuł Małego Mistrza. Program pomaga nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej i współpracującym nauczycielom wychowania fizycznego. Uczniowie klas pierwszych już zdobyli początkowe umiejętności, otrzymali legitymację oraz odznaki. Dostaliśmy też komplet materiałów dla nauczycieli, komplet legitymacji, a co najważniejsze komplet sprzętu sportowego dostosowanego do wieku dzieci o wartości 1500 złotych. Dzieci chętnie biorą udział w Małym Mistrzu i jest to jeden z ciekawszych programów sportowych w dodatku z korzyściami - wyjaśnia nam Wioletta Podsadowska, wicedyrektorka ZS w Ropicy Polskiej.

Właśnie kończy się rok projektu, w którym z całego powiatu wzięły udział zaledwie 23 szkoły podstawowe z gminy i miasta Bobowa, gminy Gorlice, gminy Moszczenica oraz gminy i miasta Biecz. Zabrakło w nim gorlickich podstawówek. Dlatego zapytaliśmy w UM w Gorlicach.

-Informuję, że do dyrekcji szkół kierowanych jest bardzo dużo różnych programów, a ich pełna realizacja nie jest możliwa. To dyrektorzy podejmują decyzje, w których programach, akcjach, olimpiadach szkoła będzie brała udział. Nie świadczy to o tym, że szkoły nie przywiązują uwagi i znaczenia do rozwoju kultury fizycznej wśród uczniów. Działania szkół bardziej ukierunkowane są na całą społeczność szkoły i długoterminowy charakter działań, a większość tych programów obejmuje niewielką populację uczniów i są działaniami akcyjnymi. Informuję, że do programu Mały Mistrz w drugiej edycji z miasta Gorlice zgłosiła się jedna szkoła, a program w roku szkolnym 2015/2016 został zmodyfikowany - koszt zatrudnienia nauczyciela wf-u leży po stronie wnioskodawcy. Z tego też względu ogłoszono II nabór, gdyż warunki jego realizacji są mniej korzystne niż w poprzednim roku szkolnym i brak chętnych na jego realizację - informuje Krzysztof Mosoń z Wydziału Strategii i Promocji UM Gorlice.

Do drugiej edycji zgłosiły się także podstawówki z gminy Gorlice, Łużna i Moszczenica.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska