Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego podczas lotu bolą na uszy?

Katarzyna Kojzar
Mateusz Zgoda: – Osoby przewlekle leczone z powodu choróbserca powinny mieć ze sobą, leki, które przyjmują na co dzień
Mateusz Zgoda: – Osoby przewlekle leczone z powodu choróbserca powinny mieć ze sobą, leki, które przyjmują na co dzień Andrzej Banaś
Rozmowa. Mateusz Zgoda, ratownik medyczny i specjalista medycyny lotniczej o tym, jak powinniśmy przygotować się do bezpiecznej podróży samolotem

Są ludzie, którzy z powodów zdrowotnych nie powinni latać samolotami?

Oczywiście są osoby, dla których lot samolotem pasażerskim może stanowić dodatkowe obciążenie organizmu, a co za tym idzie, pojawia się ryzyko zaostrzenia objawów chorobowych. Z założenia kabiny samolotów pasażerskich są tak skonstruowane, żeby były komfortowe i bezpieczne dla osób w nich przebywających, ale mimo wszystko, z przyczyn technicznych, warunki nie są takie, jak w miejscach, w których mieszkamy na co dzień.

Czyli jakie?

Ciśnienie w kabinie samolotu pasażerskiego jest obniżone o około 25 proc. w stosunku do tego, które panuje na poziomie morza. Można je porównać do ciśnienia, jakie występuje w najwyższych partiach Tatr. Oczywiście jest to parametr zmienny, w zależności od typu samolotu. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest obniżona wilgotność powietrza, która oscyluje na poziomie 7 proc. w samolotach starszego typu do 15 proc. w najnowszych konstrukcjach.

Dla porównania: średnia wilgotność na Saharze to 25 proc., a wilgotnością komfortową dla człowieka jest przedział między 40 a 60 procent. Innymi czynnikami ryzyka w trakcie podróży samolotem mogą być długotrwałe siedzenie w jednej pozycji, a także stres związany z lotem i podróżą.

To niskie ciśnienie podczas podróży może wpływać na nasze zdrowie czy samopoczucie?

Raczej nie powinno wywoływać bardziej znaczących dolegliwości. U osób bardziej wrażliwych może pojawić się ból głowy i senność.

Właśnie, dużo osób narzeka na bóle głowy czy zatkane uszy.

Ból i uczucie zatkanych uszu pojawiają się podczas startu lub lądowania, kiedy gwałtownie zmienia się ciśnienie w kabinie samolotu. Przyczyną jest różnica ciśnień między otoczeniem a jamami naszego ciała – w tym przypadku ucha środkowego. Najczęściej odczuwamy takie dolegliwości podczas nawet drobnych infekcji dróg oddechowych. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z tą dolegliwością jest picie wody drobnymi łykami i żucie gumy. Można sobie poradzić także ziewając.

Czym jest choroba dekompresyjna?

Choroba dekompresyjna to bardzo rzadka przypadłość, która dotyczy naprawdę niewielkiej grupy pasażerów. Narażone na nią są osoby, które w ciągu 48 godzin przed lotem nurkowały bądź były poddane terapii w komorze hiperbarycznej. Choroba objawia się początkowo świądem skóry, bólem mięśni i stawów. Potem dochodzą do tego zaburzenia świadomości i trudności z oddychaniem. Ale, tak jak mówię, to bardzo rzadkie przypadki.

Choroby serca albo przebyty zawał mogą być przeciwwskazaniem?

Sam przebyty zawał mięśnia sercowego nie jest przeciwwskazaniem do podróży samolotem. Może nim być niewydolność krążenia, która jest ewentualną konsekwencją np. zawału mięśnia sercowego.

O czym powinni pamiętać chorzy na serce przed podróżą?

Osoby przewlekle leczone z powodu chorób serca powinny mieć ze sobą leki, które przyjmują na co dzień oraz te przyjmowane doraźnie np. nitroglicerynę. Należy pamiętać o zabraniu tych leków na pokład, bo przecież w trakcie lotu nie ma możliwości dostępu do bagażu głównego. Należy zabrać aktualną dokumentację medyczną i wyniki ostatnich badań – na wypadek pojawienia się problemów w trakcie lotu. Dla osób bardziej obciążonych chorobowo wymagane jest zaświadczenie wypełnione przez lekarza, które dostępne jest na stronie linii lotniczych, którymi planowana jest podróż.

Należy poinformować załogę o swojej chorobie?

Oczywiście. W każdym przypadku podczas wejścia na pokład należy zgłaszać choroby i ciężkie alergie personelowi pokładowemu. Personel pokładu jest też przeszkolony i potrafi rozpoznać niepokojące objawy. A kiedy zataimy chorobę, możemy zostać poproszeni o poddanie się badaniu przeprowadzeniu przez lekarza dyżurującego na lotnisku. Co więcej, kapitan statku powietrznego może odmówić przelotu osobie, której stan zdrowia nie pozwala na podróż samolotem.

Jakie jest ryzyko zakrzepicy żył podczas podróży samolotem?

Tak naprawdę niewielkie ryzyko pojawia się u każdego pasażera w wyniku długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Ale w grupie podwyższonego ryzyka są osoby z rozpoznanymi chorobami naczyń krwionośnych i krwi, osoby otyłe, kobiety w ciąży oraz przyjmujące hormonalne środki antykoncepcyjne. Szczególnie powinni uważać także palacze i osoby prowadzące siedzący tryb życia.

Możemy jakoś temu zapobiec?

Skutecznymi sposobami zmniejszenia ryzyka jest spożywanie znacznej ilości płynów, robienie krótkich spacerów” po pokładzie, czy ćwiczeń nóg. W niektórych przypadkach podczas wielogodzinnych lotów wskazane może być przyjęcie leków przeciwzakrzepowych.

Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie latać?

Kobiety ciężarne mogą latać do 28. tygodnia ciąży, pod warunkiem, że nie jest ona zagrożona. Za zgodą lekarza, z odpowiednim zaświadczeniem mogą podróżować nawet do 32–34 tygodnia ciąży. Ale powyżej 34 tygodnia podróżowanie jest niezalecane.

Jak przygotować się do lotu?

To zależy od czasu trwania lotu. Nie należy spożywać napojów gazowanych oraz jedzenia powodującego wzdymanie, czyli wzdęcia, bo gazy znajdujące się w naszym przewodzie pokarmowym również podlegają prawom fizyki. Po starcie samolotu ich rozszerzenie może spowodować przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz bóle brzucha. Należy spożywać dużo płynów, bo niska wilgotność powietrza sprzyja odwodnieniu.

Picie kofeiny ma na nas wpływ?

Spożywanie kofeiny w połączeniu z niską wilgotnością powietrza w samolocie może nasilić objawy odwadniania. Dlatego raczej nie powinno się pić dużej ilości kawy przed lotem.

Alkohol?

Alkohol w warunkach z obniżonym ciśnieniem działa na nas znacznie szybciej i mocniej niż na ziemi. Należy zachować umiar pijąc drinki czy wino na pokładzie samo- lotu, biorąc pod uwagę to, że nasza głowa” jest słabsza niż zwykle. W przypadku, kiedy nie zachowamy umiaru, personel może nam odmówić sprzedaży alkoholu.

Jest jeszcze jeden problem zdrowotny związany z lataniem – Jet Lag. Co to takiego?

Jet Lag to po prostu negatywny skutek szybkiego przemieszczania się pomiędzy odległymi strefami czasu. Zobrazujmy to: wylatujemy z Warszawy o 17. Po 8 godzinach lotu lądujemy w Pekinie. Jest 7 rano. Po przybyciu na miejsce, nasz organizm czuje się, jakby było już po północy i chce nam się spać. Tymczasem w Pekinie właśnie zaczyna się dzień. Wtedy organizm, kolokwialnie mówiąc, wariuje.

Czym to się objawia?

Zazwyczaj Jet Lag powoduje zmęczenie, senność i zaburzenia apetytu.

Jak sobie z tym radzić?

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z Jet Lagiem jest próba dostosowania się do nowego czasu” jeszcze przed podróżą. Trzeba zadbać o odpowiednią dietę i zapewnić sobie dużo snu po przybyciu na miejsce. Średnio potrzebujemy 1 do 2 dni na przystosowanie się do jednej godziny różnicy czasu. Dlatego na przykład kiedy różnica wynosi 6 godzin, wtedy nasz organizm może potrzebować 3, a nawet 6 dni do pełnej adaptacji.

Linie lotnicze jakoś starają się wspomóc chorych czy niepełnosprawnych ? Wprowadzają jakieś ułatwienia?

W ostatnich latach rzeczywiście niektóre linie lotnicze zrobiły duże postępy w zakresie usług dla pasażerów obciążonych różnymi chorobami. Podróżować mogą osoby poruszające się na wózku inwalidzkim czy np. z koncentratorem tlenowym. Są też linie umożliwiające chorym podróż na noszach czy z asystą medyczną, Takie świadczenia trzeba indywidualnie uzgadniać z przewoźnikiem i nie trzeba za nie dodatkowo płacić. Co warto podkreślić: personel pokładowy nie może podawać leków i wykonywać zastrzyków np. w przypadku cukrzyków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska