W kolejnych miesiącach prawdopodobnie będzie się utrzymywał zwiększony popyt na nawozy mineralne, w tym głównie na nawozy azotowe, co może przełożyć się na dalsze podwyżki cen - taką prognozę zawiera ostatni raport Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie.
Tutaj również: Ekologiczny nawóz prosto z kurnika. Jak i kiedy stosować
W marcu 2019, podrożały przede wszystkim nawozy mineralne oraz maszyny i urządzenia rolnicze. W mniejszym stopniu - materiały budowlane i środki ochrony roślin. Z kolei zmiany dotyczące nośników energii oraz środków ochrony roślin były nieduże.
- Od września 2018 na krajowym rynku nawozów mineralnych obserwowane są systematyczne podwyżki cen - wskazuje w Raporcie Rolnym Arkadiusz Zalewski. - Marcowe wynikały przede wszystkim z sezonowego wzrostu popytu. Wzrost cen dotyczył wszystkich analizowanych nawozów, przy czym w największym stopniu podrożały nawozy azotowe. Pod wpływem obserwowanego od kilku miesięcy znacznego wzrostu cen nawozów, ich ceny w marcu były już średnio o 8,7% wyższe niż rok wcześniej, a najbardziej w tym okresie podwyższono ceny fosforanu amonu (o 11,8%).
Polecamy też: Ceny nawozów i środków ochrony roślin w Polsce. Skąd się biorą, co na nie wpływa?
W kolejnych miesiącach popyt będzie, więc musimy liczyć się z tym, że towar będzie droższy. Dodajmy, że to - co dzieje się na naszym podwórku - jest też związane ze światowymi tendencjami. A w ciągu ostatnich 12 miesięcy światowe ceny nawozów mineralnych wzrosły średnio o prawie 8%.
Jeśli chodzi o relacje cen nawozów mineralnych do cen zbóż, to pogorszyły się.
Średnio na zakup kg czystego składnika nawozu należało w marcu przeznaczyć równowartość 4,5 kg pszenicy - podaje Arkadiusz Zalewski.
Tutaj też: Program azotanowy - kto i jak musi zrobić plan? Budzi obawy tych, którzy mają zwierzęta
Relacje cen nawozów do cen skupu żywca wieprzowego? Lepsze niż miesiąc wcześniej, jednak nadal zdecydowanie gorsze niż przed rokiem. " Średnio na zakup 1 dt czystego składnika nawozu należało przeznaczyć równowartość 83 kg żywca wieprzowego", czytamy w raporcie.
Źródło: IERiGŻ
_________________________
Agro Pomorska odcinek 62:
