Długie kolejki po zdrowie

Halina Gajda
fot. Agnieszka Nigbor-Chmura
Na "zwykłe" skierowanie do niektórych specjalistów trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Rok muszą czekać na wizytę pacjenci, którzy potrzebują wizyty u lekarza okulisty w przyszpitalnej przychodni.

Mowa oczywiście o tych, którzy nie wymagają pilnej konsultacji. To i tak "niewiele", bo wolne terminy do poradni ortodontycznej są dopiero w 2017 r. Na dodatek od nowego roku zaczął obowiązywać inny system rejestracji. By dostać się do okulisty czy dermatologa, trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. - Zmiana została wprowadzona po analizach. Okazało się, że w znaczniej mierze były to wizyty jednorazowe, a lekarz pierwszego kontaktu mógł z powodzeniem pomóc pacjentowi tak samo jak specjalista. Mamy nadzieję, że to udrożni system - wyjaśnia Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wszystko to, o czym mówi rzeczniczka, jest prawdą, ale dwa lata oczekiwania na wizytę u ortodonty może mieć fatalne skutki. Sprawa dotyczy najczęściej małych dzieci. Te mają to do siebie, że rosną. W porę dostrzeżony problem z zębami można rozwiązać w nieinwazyjny sposób. Upływ czasu tylko pogarsza sprawę. Niektórzy rodzice, nie mogąc się dostać do publicznej służby zdrowia, wybrali wariant zagraniczny. Nie tak daleki, bo w Svidniku na Słowacji, oddalonym od Gorlic o jakieś 70 kilometrów. - Jest na pewno taniej i szybciej niż w prywatnym gabinecie w Polsce. Plusem jest też to, że płaci się raz, na przykład za aparat na dolną szczękę. Nie ma już dodatkowych opłat za każdą wizytę i poprawki w ustawieniach tegoż aparatu - opowiada pan Jacek, tata dwóch nastolatek z Gorlic. Jak mówi, przyjeżdżają tam praktycznie sami Polacy, nie tylko z Gorlic, ale też z Jasła, Krosna czy Rzeszowa. - Leczenie jest skuteczne. W czerwcu miną dwa lata od chwili założenia córce pierwszego aparatu, potem będzie kolejny - dodaje. - Wybraliśmy Słowację, bo ktoś nam polecił, że jest szybko, dobrze i tanio. Nie jeździmy sami, jest jeszcze jedna rodzina - dodaje.

Jeśli chodzi o specjalistów - rzeczniczka NFZ poleca infolinię, dzięki której można dowiedzieć się, gdzie są najkrótsze kolejki. Zadzwoniliśmy . Poprosiliśmy o dane dotyczące kolejek do okulisty. Głos w słuchawce zapytał o województwo i miasto. Gdy uściśliliśmy dane geograficzne, poinformowano nas, że okuliści w Gorlicach przyjmują na bieżąco... - Przy czym są to informacje sprzed pół roku, bo dane w bazie aktualizowane są co sześć miesięcy - dowiedzieliśmy się. Trudno to komentować. W przyszpitalnej przychodni kolejki po kilkadziesiąt osób. Po raz kolejny okazało się, że komputer wcale nie musi być szybszy od człowieka. - Od 1 stycznia pacjent zgłaszający się po raz pierwszy do poradni, zostaje wpisany na listę oczekujących, jednak teraz jest zobowiązany dostarczyć oryginał skierowania do czternastu dni roboczych od chwili rejestracji. Jeśli nie dotrzyma tego warunku, zostanie skreślony z listy oczekujących - wyjaśnia dyrektor szpitala Marian Świerz.

Dotychczas było tak, że skierowanie dostarczało się na wyznaczony termin wizyty. Nie wszyscy wiedzą, że skierowanie najlepiej mieć przy sobie od razu przy rejestracji. Inaczej trzeba się liczyć z podwójnym staniem w kolejce. To samo, jeśli chory znajdzie gabinet, w którym może zostać przyjęty szybciej - musi stać, by odebrać skierowanie. Na dodatek od nowego roku zaczął obowiązywać elektroniczny kalendarz wizyt. - Kalendarz będzie widoczny również w gabinecie lekarskim, co pozwoli mu na wgląd do listy pacjentów zaplanowanych na dany dzień. Równocześnie lekarz w gabinecie na zakończenie porady będzie miał możliwość ustalenia kolejnego terminu wizyty - wyjaśnia dalej Świerz. Wdrażanie nowinek jeszcze kuleje, ale dyrektor zapewnia, że będzie lepiej. Sprawdzimy!

Poniżej podajemy przybliżone terminy wizyt w poszczególnych poradniach specjalistycznych w przyszpitalnej przychodni w Gorlicach:
Poradnia alergologiczna - wrzesień
Poradnia diabetologiczna - kwiecień
Poradnia endokrynologiczna - wrzesień
Poradnia geriatryczna - styczeń
Poradnia dermatologiczna - marzec
Poradnia kardiologiczna - listopad
Poradnia neurologiczna - marzec
Poradnia neurologiczna dla dzieci - styczeń
Poradnia onkologiczna - styczeń
Poradnia pulmonologiczna - luty
Poradnia reumatologiczna - marzec
Poradnia rehabilitacyjna - styczeń
Pracownia Fizjoterapii - październik
Poradnia chorób zakaźnych - luty
Poradnia neonatologiczna - styczeń
Poradnia ginekologiczno-położnicza - styczeń
Poradnia chirurgii ogólnej - styczeń
Poradnia chirurgii ogólnej dla dzieci - styczeń
Poradnia chirurgii onkologicznej - styczeń
Poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej - luty
Poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej dla dzieci - luty

Poradnia okulistyczna - styczeń 2016
Poradnia otolaryngologiczna - styczeń
Poradnia urologiczna - styczeń
Poradnia zdrowia psychicznego - styczeń
Poradnia stomatologiczna - marzec

Poradnia ortodontyczna - styczeń 2017
Poradnia protetyki stomatologicznej - luty
Poradnia chirurgii stomatologicznej - luty.

Jak uniknąć stania w kolejce?
Od 1 stycznia w przyszpitalnej przychodni działa elektroniczny system rejestracji. Jak to zrobić?
W celu dokonania rejestracji on-line trzeba wysłać emaila na adres [email protected] z podaniem nastepujących danych - imienia i nazwiska, numeru PESEL, adresu zamieszkania, telefonu, rodzaju poradni czy oddziału, danych ze skierowania (daty wystawienia skierowania, jednostki kierującej, lekarza kierującego, rozpoznania). Wynikiem potwierdzenie rejestracji będzie email zwrotny z wyznaczonym terminem udzielenia świadczenia.

Trzeba pamiętać!
Od 1 stycznia przy rejestracji do poradni okulistycznej oraz dermatologicznej jest wymagane skierowanie. Pacjent wpisany na listę oczekujących jest zobowiązany dostarczyć oryginał skierowania w terminie 14 dni roboczych, pod rygorem skreślenia z listy oczekujących. Dotyczy to pacjentów rejestrujących się na pierwszą wizytę. Na liście oczekujących nie umieszcza się pacjentów kontynuujących leczenie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie