https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do Zatora powrócił po renowacji bezcenny historyczny dokument. Liczy sobie 150 lat i został znaleziony na strychu jednego z domów [ZDJĘCIA]

oprac. Bogusław Kwiecień
Tak wyglądał dokument przed rokiem po odnalezieniu i w momencie przekazania go krakowskiej ASP
Tak wyglądał dokument przed rokiem po odnalezieniu i w momencie przekazania go krakowskiej ASP UM w Zatorze
Liczący sobie 150 lat historyczny dokument, po renowacji w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, powrócił do Zatora. Jest to akt nadania „Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Miasta Zatora”. Na to bezcenne znalezisko natrafił przed rokiem jeden z mieszkańców Zatora w trakcie remontu strychu.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Dzięki współpracy Zatora z ASP w Krakowie

Burmistrz Zatora Mariusz Makuch odebrał z Pracowni Konserwacji i Restauracji Malowideł na Podłożu Papierowym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie odnowiony historyczny dokument potwierdzający nadanie „Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Miasta Zatora”. Dokument pochodzi z 1872 roku.

Został on odnaleziony przez mieszkańca Zatora Mariana Kurzaka podczas prowadzonych w domu prac remontowych. Pod koniec kwietnia ub. roku przekazano go do wspomnianej pracowni ASP. Naukowcy wykonali pełną konserwację oraz szczegółowe badania mające na celu określenie składu pierwiastkowego użytych farb drukarskich i atramentów, identyfikacja włókien.

- Było to możliwe było dzięki partnerskiej współpracy pomiędzy Gminą Zator a Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie

- podkreślają w zatorskim urzędzie, dziękując jednocześnie dr. hab. profesorowi ASP Jarosławowi Adamowiczowi, dziekanowi Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki oraz dr Reginie Kozik, która przeprowadziła proces jego konserwacji.

Efekty pracy będzie można podziwiać podczas planowanej wystawy z okazji kolejnej rocznicy lokacji miasta Zatora.

Ważny dokument dla Zatora

Oprócz znaczenia samego dokumentu stanowi on cenne znalezisko dla pokazania XIX-wiecznego Zatora. Na dokumencie utrwalona jest panorama wschodniej pierzei zatorskiego rynku i obraz ówczesnego życia miasta. Zdaniem specjalistów z ASP ze względu na zawarte w nim kolorowe grafiki, może wiarygodnie przedstawiać zatorski rynek z połowy XIX wieku.

Niezależnie od konserwacji Zator nawiązał w tej sprawie kontakt z Instytutem Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie z nadzieją, że uda się ustalić okoliczności powstania dokumentu oraz znaleźć podobne zatorskie archiwalia. Tropy prowadzą do zbiorów archiwalnych Lwowa i Wiednia.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska