Do BIM-u gotowi? Start! Nowatorski sposób budowy obwodnicy Zatora
Przypomnijmy - kontrakt budowy obwodnicy Zatora będzie realizowany w nowatorski sposób. GDDKiA zastosuje metodykę BIM, czyli zarządzanie informacją, w którym od projektu przez realizację po odbiór prac, a następnie utrzymanie i zarządzanie obiektu, wykorzystuje się wspólne środowisko danych (komplet informacji zgromadzony w jednym miejscu) oraz trójwymiarowe, cyfrowe modele obiektów budowlanych. BIM to metodyka, która zyskuje coraz większą popularność na świecie.
- Dziś przedsięwzięcia budowlane są coraz nowocześniejsze, a przez to stają się coraz bardziej skomplikowane. Rośnie zakres informacji, które są niezbędne do odpowiedniego przygotowania, zaprojektowania, wybudowania, a następnie zarządzania i utrzymania danego obiektu, np. budynku lub drogi - podkreślą inzynierowie z GDDKiA.
Do pilotażowego wdrożenia BIM wybrano budowę obwodnicy Zatora jako inwestycję reprezentatywną dla zadań realizowanych przez GDDKiA. Biegnie nowym śladem i obejmuje szeroki zakres robót - drogowe, mostowe i instalacyjne, czyli wodne, kanalizacyjne, gazowe, elektroenergetyczne i teletechniczne.
GDDKiA i wykonawcy wspólnie omawiali założenia
- Wykonawcę budowy wybieramy nie poprzez stosowany zwykle w takich sytuacjach przetarg, ale w innym trybie przewidzianym w Prawie zamówień publicznych – dialogu konkurencyjnym. W pierwszym etapie tej procedury zgłosiło się do nas sześć firm. Spośród nich wybraliśmy trzy, z którymi prowadziliśmy zasadniczy dialog - wyjaśnia Monika Skrzydlewska, Monika Skrzydlewska, Starszy specjalista GDDKiA z oddziału w Krakowie.
Celem tej procedury było wspólne wypracowanie założeń opisu przedmiotu zamówienia i warunków realizacji kontraktu w zakresie obszaru BIM. - Chcieliśmy, żeby przedstawiciele wykonawców mieli wpływ na kształt kontraktu, który będą potem realizować. Pracowaliśmy nad uproszczeniem i automatyzacją niektórych procedur kontraktowych, żeby usprawnić przepływ informacji. Dzięki BIM chcemy nimi skutecznie zarządzać - dodaje Monika Skrzydlewska.
Inwestor z wykonawcami spotykał się w czterech turach. Podczas trzech pierwszych rozmawiali osobno z każdą firmą o jej doświadczeniach związanych z BIM, korzyściach, jakie stosowanie tej metodyki przynosi na budowie oraz rozwiązaniach możliwych do wprowadzenia na naszym kontrakcie. W czasie ostatniej tury GDDKIA przedstawiła wszystkim wykonawcom swój pomysł na BIM, wypracowany na podstawie wcześniejszych rozmów i zaproponowała założenia przyszłego kontraktu związane z BIM. To właśnie czwarta tura była czasem podsumowań i ostatnich uwag, które wpłynęły na ostateczny kształt dokumentów.
Budowa obwodnicy Zatora będzie także pierwszą drogową inwestycją w krakowskim oddziale GDDKiA, w której zostanie zastosowany Elektroniczny Dziennik Budowy. Założeniem kontraktu jest wyeliminowanie wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, dokumentacji papierowej.

Jak podkreśla Monika Skrzydlewska szyscy wykonawcy bardzo zaangażowali się w przygotowanie założeń innowacyjnego kontraktu. - Spotykając się każdy, zarówno przedstawiciele branży budowlanej jak i drogowcy z GDDKiA, miał poczucie, że uczestniczy w przygotowaniu rozwiązania, które ma szanse zmienić sposób realizacji inwestycji drogowych w naszym kraju. Dziękujemy wszystkim firmom za to podejście i gotowość do dzielenia się swoimi doświadczeniami - mówi.
Trzech wykonawców zaproszonych do złożenia oferty na budowę obwodnicy Zatora
Teraz czas na ostatni etap. GDDKiA zaprosiła trzech wykonawców biorących udział w dialogu (Mostostal Warszawa, Skanska i konsorcjum Strabag) do złożenia ofert budowy nowej drogi. Inwestycja zostanie powierzona temu, którego propozycja zostanie oceniona jako najkorzystniejsza.
Obwodnica Zatora - tak ma wyglądać
Nowa droga będzie miała 2,1 km długości i ominie centrum Zatora po zachodniej stronie miasta. Będzie przebiegać od ronda na skrzyżowaniu DK44 i DW781 (ul. 1-go Maja) do stacji paliw przy DK28 (ul. Wadowicka). Odcinek będzie drogą jednojezdniową klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego), z jednym pasem ruchu w każdym kierunku. W ramach inwestycji zostaną rozbudowane fragmenty ul. Wadowickiej (DK28), ul. Gen. Sikorskiego (DW781), ul. Bugajskiej (droga powiatowa) oraz ul. Jana Pawła II i ul. Hallera (drogi gminne). Dodatkowo powstaną też nowe drogi gminne, służące do obsługi komunikacyjnej przyległego terenu. Zostanie również przebudowana infrastruktura techniczna (wodna, kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna i teletechniczna), kolidująca z inwestycją.
Mieszkańcy będą mogli korzystać z dwóch przejść podziemnych pod nową drogą, którymi będzie poprowadzony ruch pieszy i rowerowy. Inwestycja została zaprojektowana tak, by zminimalizować jej wpływ na środowisko. Przewidziano jedno przejście i trzy przepusty dla zwierząt. Powstaną dwa stawy kompensacyjne (sztuczne mokradła dla zwierząt) i ekrany akustyczne.
Droga powstanie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Przewidywany czas budowy to lata 2024-2026.
- Najpiękniejsze trasy samochodowe w Małopolsce. Widoki, że dech w piersiach zapiera!
- Pies sąsiada ujada całą noc. Czy szczekanie psa może być karalne?
- Wsiadajcie na rowery! 12 rodzinnych wycieczek po Małopolsce na "dwóch kółkach"
- Pięknie, ale niebezpiecznie. Zalewisko rośnie, a miłośników plażowania przybywa
- Pięknie, ale niebezpiecznie. Zalewisko rośnie, a miłośników plażowania przybywa
- Bezludna pustynia? Nie Błędowska. Piesi, rowerzyści, konni i tajemnicza osada
- Ta droga zmieni Oświęcim. Nowa obwodnica miasta do drogi S1
- Rajd Rowerowy Poznajemy Gminę Oświęcim. Rekordowa frekwencja na trasie
- Cała gama zawodów w oświęcimskim „pośredniaku”. Praca wciąż szuka człowieka
- W Oświęcimiu padła szóstka w Lotto Plus. To szczęśliwa kolektura!
- To może być hit wśród szlaków rowerowych w Małopolsce!
- Międzypokoleniowy piknik w Brzeszczach. Czadu dali Big Cyc i Skolim. WIDEO
- Święto Gminy Alwernia 2024. Mieszkańcy bawili się podczas koncertu zespołu Łzy
- Rekordowa frekwencja w XV Mistrzostwach Chrzanowa w Plażowych Mikstach Siatkarskich
- Rozpoczęła się budowa mieszkań na wynajem w Chrzanowie. Nadal są wolne lokale
- Dni Chrzanowa 2024. Zapełniony po brzegi Plac Tysiąclecia. Zobaczcie zdjęcia!
- Stary most nad Wisłą zamknięty. Jest przeprawa tymczasowa
- Komenda albo kawałek poligonu na sprzedaż. AMW wyprzedaje nieruchomości w Małopolsce
- "Dzień dziecka z Gazetą Krakowską" w Wadowicach. Było super!
- Kto powstrzyma ks. Natanka z Grzechyni? Sprawa w sądzie
- Drewnianym kijem zaatakowali w domu mieszkańca Kalwarii Zebrzydowskiej
- Modernizacja przejazdów kolejowych bez zapór, w zachodniej Małopolsce. WIDEO
Bądź na bieżąco i obserwuj
Otwarcie sezonu 2024 w Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze
