My też nie jesteśmy zachwyceni pomysłem Brauna. Dlatego postanowiliśmy przypomnieć naszym Czytelników historię Wieczorynek i najważniejsze z emitowanych w tym paśmie seriali.
Dobranocki pojawiły się z narodzinami polskiej telewizji publicznej w Polsce. W założeniu miał to być codzienny blok programowy przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym tuż przed położeniem ich do snu.
Wybór padł więc na godzinę 19 i choć zmieniał się w toku dziejów w jedną lub drugą stronę o kilka lub kilkanaście minut, porę emisji Dobranocki zachowano do dzisiaj. Początkowo dzieciakom oferowano tylko pięć minut, ale z czasem blok rozrósł się do niemal pół godziny. Pierwszą Wieczorynkę wyemitowano 22 listopada 1958 r. i był to "Miś z okienka". Rozmawiał na różne tematy ze znanym aktorem. Początkowo w "okienku" pojawiał się Bronisław Pawlik, a potem Stanisław Wyszyński. Program przetrwał aż do 1973 roku.
Konkurencją dla misia stała się wkrótce gąska Balbinka i kurczak Ptyś, narysowani na nieruchomych obrazkach. Prawdziwym hitem okazał się "Bolek i Lolek", pojawiając się na ekranie w 1963 roku. Dopiero pod koniec dekady sięgnięto po zagraniczne produkcje - najpierw z bratnich krajów socjalistycznych, potem z Zachodu.
Sześć lat temu telewizja zorganizowała plebiscyt na Dobranockę wszech czasów. Wygrał "Bolek i Lolek", a dwa następne miejsca zajęły już niepolskie kreskówki - "Smerfy" oraz "Wilk i zając". Dalsze miejsca: "Gąska Balbinka", "Kubuś Puchatek", "Pszczółka Maja", "Muminki", "Myszka Miki".
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+