
Pomysł, aby z przestępcy zrobić gwiazdę filmów dla dzieci narodził się w Czechach. Jego autorem był Václav Čtvrtek, który dzieciństwo spędził w Jičínie. I właśnie w tamtejszych lasach osadził akcję swej powieści, której bohaterem uczynił rozbójnika o imieniu Rumcjas. Podobnie jak nasz Janosik przeciwstawiał się wszechwładzy XVIII-wiecznych możnowładców. Wszystkie bajki Čtvrteka mają specyficzny klimat: pojawiają się w nich rusałki, wodniki, mówiące zwierzęta. Na szczególną uwagę zasługuje humor autora, niejednokrotnie surrealistyczny, przybierający cechy groteski. Znajdziemy tu również wyraziste postaci reprezentujące dobro (Żwirek i Muchomorek, Rumcajs), jak i zło (hrabia, hrabina). Pisarz zawsze chwali ludową mądrość swych bohaterów, która ostatecznie wygrywa z chciwością bogatych. Rumcajs miał żonę Hankę (w oryginale Mankę) oraz synka Cypiska. Występują oni w 39 odcinkach serialu, który powstał w praskim studiu Barrandov w 1967 roku.

Amerykanie mieli Supermana i Spidermana, a my... Piotrka. Nie był to zwykły chłopiec. Posiadał zaczarowany ołówek, sprawiający że narysowany nim przedmiot stawał się prawdziwy.
Piotrek miał pieska i to właśnie on często naprowadzał swego pana na ślad sytuacji trudnych, nawet takich, w wyjściu z których nieodzowne stawało się użycie magicznego przedmiotu.
Serial powstawał w łódzkim studiu Se-ma-for w latach 1964 - 1977. Od 27. odcinka posiadał on ciągłość fabularną, której treścią była wyprawa bohaterów na pomoc rozbitkowi.
W 1991 roku z materiałów pochodzących z odcinków 27-39 zmontowano pełnometrażowy film "Podróż z zaczarowanym ołówkiem". Zarówno w wersji telewizyjnej, jak i we wspomnianej kinowej, Piotrek i inne postacie nie miały głosu. Powodzeniem cieszyła się muzyka z serialu. Autorem chwytliwego motywu przewodniego był Waldemar Kozanecki (1929-1991) , ceniony pianista, dyrygent i kompozytor muzyki do dziesiątków filmów i seriali.