https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobre wino rodzi się w małopolskiej winnicy. Sprawdźcie, jak wyglądają winnice w Małopolsce [ZDJĘCIA]

Natalia Mroczek
Winnica UroczyskoLokalizacja: Janowice k. Zakliczyna.Rodzaje wina: Jutrzenka i Hibernal (wino białe), Cabernet Cortis i Marech (wino czerwone).Ciekawostka: jedna z najładniej położonych winnic w Polsce (chroniony bukowy las ,,Uroczysko’’).Warto zobaczyć: Pałac w Janowicach.
Winnica UroczyskoLokalizacja: Janowice k. Zakliczyna.Rodzaje wina: Jutrzenka i Hibernal (wino białe), Cabernet Cortis i Marech (wino czerwone).Ciekawostka: jedna z najładniej położonych winnic w Polsce (chroniony bukowy las ,,Uroczysko’’).Warto zobaczyć: Pałac w Janowicach. Andrzej Haus, http://malopolskiszlakwinny.pl
Współczesny enoturysta to nie tylko miłośnik wina, ale i pasjonat całego procesu jego powstawania. To właśnie dla niego powstał w 2006 roku Małopolski Szlak Winny, który od 2013 r. współpracuje z Gorczańską Organizacją Turystyczną. Szlak oferuje aromatyczną podróż do 40 winnic w tym regionie. Zobaczcie jakie winnice ma do zaoferowania Małopolska!

Małopolskie wina, choć nie portugalskie Quinta do Vale Meao czy australijskie Carnival of Love, zaskakują średniowieczną tradycją i niezaprzeczalnym rozwojem. Wzmianki o krakowskich winnicach Benedyktynów znalazły się już w tekstach arabskiego geografa – Al-Idrisiego, tworzącego w XII wieku. Po rozkwicie z XVI wieku, klęsce turystyki winnej w wieku XVII, dochodzimy do 2007 r. – to wtedy małopolską winnicę ,,nad Dworskim Potokiem’’ należącą do Uniwersytetu Jagiellońskiego okrzyknięto pierwszą winnicą w kraju, której udało się pokonać restrykcyjne wówczas bariery formalne.

"Dobre wino rodzi się z winnicy", jak mawia stare porzekadło znane już pierwszym Piastom. Dlatego tak ważnym jest, by na własne oczy przekonać się o procesie jego powstawania i poczuć unikatowy aromat. Z inicjatywą wychodzi wcześniej wspomniany Małopolski Szlak Winny, promujący najlepiej rozwijające się w kraju małopolskie winnice. Do projektu należy 40 tych zarejestrowanych, najbardziej rozpoznawalnych. Co jednak z tymi domowymi, ciągle otwieranymi owocami ludzkiej pasji i miłości do wina? Dane statystyczne nie są w stanie powiedzieć, ile jest ich w Małopolsce, nie mówiąc o tych w skali kraju.

Winnice są ważnym elementem promującym regionalną turystykę – inspirują do czerpania z jej walorów kulinarnych i przyrodniczych. Wspierają także gospodarkę. Produkcja wina w Małopolsce jest jednak sporym ryzykiem - rygorystyczne przepisy prawne, surowy klimat i brak lokalnych doświadczeń winiarskich okazują się piętą Achillesową dla pełnego rozwoju małopolskiej enoturystyki.

WIDEO: Krótki wywiad

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska