- Wizja przyszłości, bo taką zawsze jest projekt architektoniczny, zakorzeniona w tradycji czyni dzieło nie tylko bardziej wartościowym i trwałym, ale również otwiera niebywałe twórcze bogactwo przed samym projektantem. Myślę, że architektura pozbawiona tej relacji jest pozbawiona duszy – zawsze mocno podkreśla Bogusław Barnaś.
Made in Poland – elegancka synteza stylów
Made in Poland na pewno duszy tej nie jest pozbawiony. - Dom jest syntezą zróżnicowanej typologii zabudowy jednorodzinnej w polskim krajobrazie – powszechnych domów kostek, typowych domów dwuspadowych oraz popularnych obecnie nowoczesnych stodół, obiektów modernistycznych i parterowych – przypomina Bogusław Barnaś, jeden z najbardziej znanych i utytułowanych polskich architektów młodego pokolenia.
- Jest optymalny i spersonalizowany zarówno pod względem ergonomii, funkcji, użytych materiałów oraz skali założenia. Od strony drogi tworzy szczelną skorupę dającą poczucie bezpieczeństwa, natomiast od strony ogrodu w pełni otwiera się na otaczający krajobraz, będąc transparentną, otwartą przestrzenią dzienną, w której centralnie zlokalizowana kuchnia widokowa integruje trzy strefy – salonu, jadalni i zadaszonego tarasu. Południowy podcień strefy dziennej chroni przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych – tak ten niezwykły dom widzi architekt.

Nowoczesny, ekologiczny i zrównoważony
Choć wygląda bardzo zwyczajnie, na pierwszy rzut oka – od strony drogi - przypomina tradycyjną wiejską stodołę, jest na wskroś nowoczesny, ekologiczny oraz zrównoważony. Na parterze, oprócz wspomnianej już strefy dziennej, znajduje się gabinet, a także garaż na dwa samochody. Pomyślano też o kuchni zewnętrznej. Piętro zajmuje sypialnia główna – z wejściem na taras - oraz kilka pokoi dla najbliższych lub gości. I to wszystko na około 300 metrach kwadratowych.
Od strony południowej zaplanowano maksymalizację przeszkleń, przy ich minimalizacji od strony północnej. Dom zostanie wyposażony w panele fotowoltaiczne, a ogrzewany będzie energią geotermalną i pompą ciepła.
Projekt architektów dla architekta
Warto jeszcze wspomnieć, że jest to projekt, który powstał dla jednego z krakowskich architektów. - To dla nas zaszczyt, że koledzy i koleżanki z branży powierzają nam projekt stworzenia swojej najbliższej przestrzeni - podkreśla Bogusław Barnaś. I dodaje: - Wnętrze domu, będzie dziełem samego inwestora - architekta z którym mijaliśmy się na uczelnianym korytarzu Politechniki Krakowskiej, jednak poznaliśmy się dopiero podczas opracowywania tego projektu.
Czy dom Made in Poland zyska podobne uznanie - na architektonicznych salonach świata - jak Małopolska Chata Podcieniowa, Polska Zagroda, Krakowska Kamienica czy Dom z Grotą? O tym wkrótce się przekonamy.
