420 mln zł na pomoc dla najemców
420 mln złotych - taką kwotę rząd pragnie przeznaczyć na pomoc dla najemców, dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Jak zapowiada Ministerstwo Rozwoju -
nowe przepisy mają dotyczyć najemców mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy.
Główną propozycją jest dopłata na pokrycie do 75 proc. czynszu. Może ona wynieść nawet 1500 zł miesięcznie przez pół roku. Przyznawana będzie przez gminę wraz z dodatkiem mieszkaniowym tym gospodarstwom domowym, które złożą wniosek o świadczenia do 31 grudnia 2020 r.
Dochód miesięczny niższy o co najmniej 25 proc. w porównaniu do 2019 r. Oto jedno z kryteriów
Wszystkie osoby, które chcą skorzystać z dodatku, będą musiały wykazać, że w ciągu ostatniego kwartału ich średni miesięczny dochód był o co najmniej 25 proc. niższy niż w 2019 r. oraz kwalifikuje ich do otrzymania dodatku mieszkaniowego.
Kolejnym wymogiem, aby otrzymać dodatek, jest potwierdzenie, że najemca był najemcą lokalu mieszkalnego przed 14 marca 2020 r.
Ministerstwo Rozwoju zakłada, że pieniądze będą mogły zostać przyznane nie tylko na pokrycie przyszłych opłat, lecz także na uregulowanie wszelkich zaległości, powstałych nie wcześniej niż 1 marca 2020r. Dodatek ma także zostać wyłączony z egzekucji administracyjnej.
Resort proponuje, by wysokość dopłaty stanowiła różnicę między kwotą dodatku mieszkaniowego przyznanego na zasadach projektowanej ustawy a kwotą dodatku mieszkaniowego, jaka zostałaby przyznana na zasadach ogólnych ustawy. Pieniądze na wypłatę dopłat do dodatków mieszkaniowych przekazywane będą gminie – na jej wniosek – przez wojewodę.
- czytamy na stronie Businessinsider.com
Mieszkanie na start. Dopłaty do czynszu w przypadku podnajmu mieszkania od gminy
Rząd planuje także pomoc osobom objętym programem Mieszkanie na start, realizowanym od 1 stycznia 2019 r. Dodatki będą możliwe w przypadku podnajmu mieszkania od gminy tylko wówczas, gdy gmina wynajmuje lokal od inwestora.
Jak podaje Businessinsider. com - w przypadku, w którym gmina wynajmuje mieszkanie bezpośrednio od inwestora w celu podnajmu beneficjentowi wsparcia, najemca może zostać zwolniony od bezwzględnego obowiązku posiadania zdolności czynszowej. Ministerstwo Rozwoju tłumaczy, że oznacza to, iż przy odpowiednim zaangażowaniu gminy, np. w postaci przekazania swoich gruntów do lokalnego TBS, który wybudował blok na tym terenie, będzie ona mogła wynająć w zamian kilka mieszkań, a następnie podnająć je rodzinom zamieszkującym mieszkania komunalne.
Mniejsze zapotrzebowanie na mieszkania komunalne
Wprowadzone przez rząd rozwiązania mają przyczynić się do zmniejszenia liczby osób oczekujących na mieszkanie komunalne, bowiem na zwolnione mieszkania w zasobie będą mogły wprowadzić się oczekujące na przydział osoby.
Warto zaznaczyć, że podstawą do ustalenia progu dochodowego, aby móc uzyskać dodatek, ma być przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, liczone od kwoty netto - po odliczeniu składek m.in. na ubezpieczenia chorobowe lub rentowe.
