Sześciu Wicemarszałków Sejmu
Na Wicemarszałków Sejmu wybrani przez posłów zostali: Dorota Niedziela (KO), Monika Wielichowska (KO), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga - PSL), Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica). Kandydatura poseł Elżbiety Witek, została odrzucona w głosowaniu. Procedura wyboru szóstego Wicemarszałka Sejmu ma zostać przeprowadzona w późniejszym czasie.
Wicemarszałkini Sejmu z Małopolski
Dorota Niedziela podczas wyborów parlamentarnych 2023 kandydowała na posła w okręgu 12 (powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki) z 1 miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej. Dorota Niedziela otrzymała ponad 28,7 tys. głosów (red. poparcie 7,89 proc.) i tym samym zdobyła mandat poselski.
Kim jest posłanka Dorota Niedziela?
Dorota Niedziela urodziła 20 sierpnia 1964 r. w Oświęcimiu. Polska polityk i lekarz weterynarii, posłanka na Sejm VII, VIII , IX i X kadencji, w 2015 wiceminister środowiska.
W trakcie VII kadencji zajmowała się głównie sprawami rolnictwa i ochrony środowiska, była członkiem członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
Przewodniczyła również pracom podkomisji sejmowych m.in. do spraw zmian legislacyjnych dotyczących sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych oraz rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt i rządowego projektu noweli ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Uczestniczka ONZ-towskich konferencji dotyczących polityki klimatycznej.
W czerwcu 2015r. została Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska, gdzie m.in. określała zadania i nadzorowała pracę Departamentu Strategii i Komunikacji oraz Departamentu Zasobów Wodnych.
W polityce ochrony środowiska troszczy się o racjonalne zarządzanie zasobami naturalnymi, uwzględniając potrzeby zarówno współcześnie żyjących ludzi, jak i przyszłych pokoleń.
Dorota Niedziela ukończyła studia na wydziale medycyny weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Na tej samej uczelni odbyła studia specjalizacyjne w zakresie chirurgii weterynaryjnej i radiologii. Ze względu na swój zawód wykazuje dużą wrażliwość w stosunku do wszystkich istot żywych w otaczającym nas środowisku. Wierzy, że najlepsze rozwiązania wypracowywane są na drodze dialogu społecznego, współdziała z organizacjami pozarządowymi, ceni wnioski płynące z procesu konsultacji społecznych. Zajęła się praktyką zawodową jako lekarz weterynarii. Została współwłaścicielką przychodni weterynaryjnych w Kętach i w Bielsku-Białej. Wybrana w skład zarządu Śląskiej Polikliniki Weterynaryjnej oraz na sekretarza Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii.
W 2001 r. brała udział w organizowaniu lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej w Kętach. Z jej ramienia bez powodzenia kandydowała w 2006 r. do rady powiatu oświęcimskiego i w 2010 do sejmiku małopolskiego. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. uzyskała mandat poselski z listy PO.
W wyborach w 2015 r. została ponownie wybrana do Sejmu. W Sejmie VIII kadencji została zastępcą przewodniczącego komisji rolnictwa i rozwoju wsi oraz członkinią komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.
Bezskutecznie kandydowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019. W wyborach w tym samym roku uzyskała natomiast poselską reelekcję, kandydując z ramienia Koalicji Obywatelskiej i otrzymując 22 013 głosów. W grudniu 2021 została wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej.
- Moja Małopolska to specyficzna mieszanka, ogromne rozdrobnienie ale i wyjątkowa duma i poczucie własności, połączone z patriotyzmem. Mieszanka Małopolanina to dumny człowiek z ogromnym sercem i silnym poczuciem wolności. Jak tu nie kochać Małopolski z jej barwną gamą kolorów i całą paletą ludzkich indywidualizmów - pisze na swojej stronie internetowej poseł Dorota Niedziela.
Poseł PiS o mediach publicznych: Chodzi im o reklamy, które pójdą do TVN
