FLESZ - Polska na baterie. Jesteśmy liderem ich eksportu

W dyskusji „Turystyka zrównoważona”, będącej 21. spotkaniem z cyklu "Rozmowy o przyszłości". organizowanym przez Stowarzyszenie Alumni (zrzeszające 900 uczestników amerykańskich programów wymiany finansowanych przez rząd USA) wezmą udział:
Tymoteusz Mróz - prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Made in Zakopane, zakopiańczyk, aktywista i przedsiębiorca, miłośnik Tatr i podhalańskiego genius loci. Radny miasta Zakopane w kadencji 2018-23.
Jacek Piwowarski - sołtys wsi Wiązownica Kolonia, prezes Stowarzyszenia Dolina Kacanki, Sołtys Roku 2017. Entuzjasta dziedzictwa swojej wsi i propagator historii lokalnej. Zafascynowany nowymi technologiami w społecznej służbie jako Mobilny Doradca Sektora 3.0.
Spotkanie poprowadzi: Zbigniew Bartuś, publicysta Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej.
Gdzie obejrzeć:
- Live Facebook https://www.facebook.com/StowarzyszenieAlumni/videos/2657170351250416
- Live YouTube https://youtu.be/uF6dwqAP61o
Każdy może się zapisać na wydarzenie na:
I zadać uczestnikom pytanie lub komentować ich wypowiedzi.
Jak mądrze zwiedzać i uchronić to, co najcenniejsze
Głosy nawołujące do organizacji turystyki zrównoważonej słychać było (na puszczy) jeszcze przed pandemią m.in. w Krakowie i Zakopanem. Na Zachodzie problem dyskutowany jest szeroko od kilkunastu lat m.in. w Wenecji I Barcelonie. W pandemii temat odżył. Część ekspertów uważa wręcz, że stwarza ona szansę na nowe otwarcie – po całkowitym zamknięciu (czyli lockdownach). Wymagałoby to jednak gruntownej zmiany podejścia do turystyki zarówno wśród przedsiębiorców, jak i władz wszelkich szczebli – od samorządowych po centralne. A na to nie bardzo się zanosi.
Wielkie zmiany zaczynają się jednak od nowych idei głoszonych w wąskich kręgach, na małych spotkaniach – z udziałem ludzi światłych i społecznie aktywnych. Tak przecież było z ograniczaniem niskiej emisji – najpierw w Krakowie, teraz w całej Małopolsce i innych regionach. Temat niszowy stał się tematem ważnym, wręcz pierwszoplanowym. Być może uda się wywołać podobny ferment w polskiej turystyce. Tym bardziej, że – jako się rzekło – w świecie wiele kwestii już przepracowano i przedyskutowano i mamy nad Wisłą znakomitych ekspertów-praktyków, którzy aktywnie uczestniczą w tej dyskusji. Dwóch z nich weźmie udział w zapowiadanej przez nas rozmowie o przyszłości.
Poruszymy m.in. takie zagadnienia, jak:
- Overtourism przed i po pandemii - gdzie jest granica między popularyzacją a ochroną przyrody i miejskich ekosystemów?
- Ekoturystyka - przyszłość turystyki czy chwilowa marketingowa fanaberia?
- Turystyka zrównoważona - czy chodzi tylko o równowagę z przyrodą?
- Przykłady budowania marek turystycznych, tworzenie i funkcjonowanie wiosek tematycznych, jako przykład budowania marki turystycznej opartej na lokalnych zasobach przyrodniczych, historycznych i kulturowych w ścisłym wykorzystaniu potencjału ludzkiego (lokalnej społeczności)
- Partnerstwa turystyczne i sieci powiązań.
Najserdeczniej zapraszamy!
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2020
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!