https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dość zadeptywania Krakowa, Zakopanego i polskiej przyrody przez chmary turystów? Czas na inną turystykę. Jaką? Sprawdź 8 czerwca o 18.00

Zbigniew Bartuś
Fot. Kalina Kraczyńska / Polska Press Gazeta Krakowska
Spragnieni podróży i wypoczynku Polacy, zachęceni przez słońce, ciepło i narodowy program szczepień (oraz niewykorzystane bony turystyczne), najechali w pierwszy czerwcowy weekend polskie plaże i góry. Zakopane z resztą Podhala znów poczuło się sympatycznie (?) oblężone przez ceprów, co poprawiło humory właścicielom większości pensjonatów, hoteli i restauracji oraz sklepów i straganów. Ale nie tym, którzy od lat apelują, by turystyka była mniej ekspansywna i krótkowzroczna, a bardziej zrównoważona. Nastawiona w mniejszym stopniu na unifikację wszystkiego wokół „pod typowego turystę”, a w większym – na pielęgnowanie i ukazywanie lokalnych walorów przyrodniczych i kulturowych. Bo tak naprawdę to te walory decydują na dłuższą metę o wyjątkowości i atrakcyjności miejsca. Zapraszamy do rozmowy na ten temat – już 8 czerwca o 18.00, na żywo na FB i YouTubie.

FLESZ - Polska na baterie. Jesteśmy liderem ich eksportu

od 16 lat

W dyskusji „Turystyka zrównoważona”, będącej 21. spotkaniem z cyklu "Rozmowy o przyszłości". organizowanym przez Stowarzyszenie Alumni (zrzeszające 900 uczestników amerykańskich programów wymiany finansowanych przez rząd USA) wezmą udział:
Tymoteusz Mróz - prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Made in Zakopane, zakopiańczyk, aktywista i przedsiębiorca, miłośnik Tatr i podhalańskiego genius loci. Radny miasta Zakopane w kadencji 2018-23.
Jacek Piwowarski - sołtys wsi Wiązownica Kolonia, prezes Stowarzyszenia Dolina Kacanki, Sołtys Roku 2017. Entuzjasta dziedzictwa swojej wsi i propagator historii lokalnej. Zafascynowany nowymi technologiami w społecznej służbie jako Mobilny Doradca Sektora 3.0.
Spotkanie poprowadzi: Zbigniew Bartuś, publicysta Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej.

Gdzie obejrzeć:

Każdy może się zapisać na wydarzenie na:

I zadać uczestnikom pytanie lub komentować ich wypowiedzi.

Jak mądrze zwiedzać i uchronić to, co najcenniejsze

Głosy nawołujące do organizacji turystyki zrównoważonej słychać było (na puszczy) jeszcze przed pandemią m.in. w Krakowie i Zakopanem. Na Zachodzie problem dyskutowany jest szeroko od kilkunastu lat m.in. w Wenecji I Barcelonie. W pandemii temat odżył. Część ekspertów uważa wręcz, że stwarza ona szansę na nowe otwarcie – po całkowitym zamknięciu (czyli lockdownach). Wymagałoby to jednak gruntownej zmiany podejścia do turystyki zarówno wśród przedsiębiorców, jak i władz wszelkich szczebli – od samorządowych po centralne. A na to nie bardzo się zanosi.

Wielkie zmiany zaczynają się jednak od nowych idei głoszonych w wąskich kręgach, na małych spotkaniach – z udziałem ludzi światłych i społecznie aktywnych. Tak przecież było z ograniczaniem niskiej emisji – najpierw w Krakowie, teraz w całej Małopolsce i innych regionach. Temat niszowy stał się tematem ważnym, wręcz pierwszoplanowym. Być może uda się wywołać podobny ferment w polskiej turystyce. Tym bardziej, że – jako się rzekło – w świecie wiele kwestii już przepracowano i przedyskutowano i mamy nad Wisłą znakomitych ekspertów-praktyków, którzy aktywnie uczestniczą w tej dyskusji. Dwóch z nich weźmie udział w zapowiadanej przez nas rozmowie o przyszłości.

Poruszymy m.in. takie zagadnienia, jak:

  • Overtourism przed i po pandemii - gdzie jest granica między popularyzacją a ochroną przyrody i miejskich ekosystemów?
  • Ekoturystyka - przyszłość turystyki czy chwilowa marketingowa fanaberia?
  • Turystyka zrównoważona - czy chodzi tylko o równowagę z przyrodą?
  • Przykłady budowania marek turystycznych, tworzenie i funkcjonowanie wiosek tematycznych, jako przykład budowania marki turystycznej opartej na lokalnych zasobach przyrodniczych, historycznych i kulturowych w ścisłym wykorzystaniu potencjału ludzkiego (lokalnej społeczności)
  • Partnerstwa turystyczne i sieci powiązań.

Najserdeczniej zapraszamy!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monika Wolska

-..Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : https://linktr.ee/samotnepanie

g
grzeg

Co to znaczy "dość"? Jakieś zakazy, jakieś mury, jakaś segregacja ludzi na godnych lub niegodnych spaceru na krakowskim Rynku? Specjalna policja?

G
Gość

Paszporty turystyczne dla wybranych tuż tuz

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska