https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Doskonałe miejsce na szybki wypad blisko Krakowa. Dolina Będkowska w zimowej odsłonie robi wrażenie

Klaudia Warzecha
Dolina Będkowska w zimowej odsłonie robi wrażenie. Takie miejsce pół godziny od Krakowa
Dolina Będkowska w zimowej odsłonie robi wrażenie. Takie miejsce pół godziny od Krakowa Wojciech Matusik
Dolina Będkowska znajduje się około pół godziny drogi od centrum Krakowa. Jeśli chcesz odpocząć na łonie natury, to jest to doskonałe miejsce na szybki wypad, odcięcie się od zgiełku miasta i obcowanie z naturą. O tej porze roku wygląda wyjątkowo majestatycznie. Zdecydowanie warto wybrać się tutaj zimą. Zobaczcie sami!

Spis treści

Dolina Będkowska - doskonałe miejsce na szybki wypad pół godziny od Krakowa

Wybierając się do Doliny Będkowskiej można zaplanować kilka różnych tras zwiedzania tego miejsca. Jedną z najpopularniejszych jest pętla o długości około 4,2 km po urokliwej dolinie, wśród wielkich skał, z dużą szansą na znalezienie skamieniałości. Jej pokonanie zajmuje około godzinę spacerowym tempem. Trasa należy do tych raczej łatwych, gdyż większość wiedzie asfaltowym traktem, dlatego również dla dzieci jej pokonanie nie będzie problemem. Trasa, mimo że chętnie odwiedzana jest latem, to trzeba przyznać, że zimą robi niesamowite wrażenie. Zobaczcie sami!

Co warto zobaczyć w Dolinie Będkowskiej?

Najciekawsze miejsca:

  • Brama Będkowska

  • Czarcie Wrota

  • Dupa Słonia

  • wodospad Szum

Jak dostać się do Doliny Będkowskiej z Krakowa?

Do Doliny Będkowskiej można dostać się na kilka sposobów, a dokładniej samochodem lub komunikacją miejską.

SAMOCHODEM

  • Droga przez Brzezie

Na rondzie Ofiar Katynia kierujemy się na Zabierzów (droga 7, 79). Po 4 km zobaczymy estakadę, obok centrów handlowych, m.im. Leroy Merlin, którą pokonujemy prawym pasem (ok. 300 m, jest tam znak na Trzebinię). Na światłach za estakadą w prawo (ul. Kasztanowa). Po 400 m pierwsza w lewo, kierujemy się na Brzezie. Prosto przez 8,5 km, aż zobaczymy znak na Dolinę Będkowską (miejscowość Brzezinka; GPS 50.139, 19.740). Tam w prawo i jadąc Doliną po 4 km dotrzemy do Brandysówki.

  • Z Krakowa w kierunku Olkusza

Na rondzie Ofiar Katynia kierunek na Olkusz (droga 94). Po 15 km w lewo, na Bębło i Będkowice. Po ok. 5 km mijamy drogowskaz informujący o zjeździe do Doliny Będkowskiej (droga przez Czarcie wrota – tylko dla aut terenowych), jedziemy dalej prosto, przez centrum Będkowic, po 2,5 km skręcamy w prawo (przy kolejnym znaku na Dolinę; 50.151, 19.747), w wiodącą w dół asfaltową dróżkę. Po 500m dojedziemy do kapliczki, przy której znów w prawo. Stamtąd 2,5 km prosto.

MPK

  • W Krakowie wsiadamy w autobus 310; wysiadamy na przystanku Będkowice-Borynia. 250 m prosto; znak na Dolinę Będkowską wskazuje drogę, w którą powinniśmy się udać. Na dole w lewo (od przystanku spacer zajmuje ok. 20 min).

    Ważna uwaga: niektóre kursy kończą się w Białym Kościele, więc planując taką wycieczkę, należy się upewnić, że dotrzemy we właściwe miejsce.

Zima w Małopolsce - jak długo? Prognoza pogody

Jeśli chcesz zobaczyć Dolinę Będkowską w takiej odsłonie, to teraz jest na to najlepszy czas. Zmowa aura w całej Małopolsce ma utrzymywać się przez długi weekend styczniowy.

03.01.2025 19:30 - 19:30 04.01.2025 (Piątek/Sobota)

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami słabe, przelotne opady śniegu. W górach opady śniegu okresami o natężeniu umiarkowanym i tam przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 10 cm. Temperatura minimalna od -5°C do -2°C, w rejonach podgórskich od -8°C do -5°C, w kotlinach lokalnie około -10°C, wysoko w Beskidach od -13°C do -9°C, na szczytach Tatr około -16°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, przejściowo w porywach do 65 km/h, zachodni, lokalnie powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny (od 35 km/h do 50 km/h), w porywach do 90 km/h, zachodni, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

W dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami, głównie na południu województwa, przelotne opady śniegu. W górach lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C, w rejonach podgórskich od -5°C do -2°C, wysoko w Beskidach od -11°C do -7°C, na szczytach Tatr około -14°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, po południu i wieczorem słabnący do umiarkowanego i słabego; zachodni, wieczorem południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny (od 30 km/h do 40 km/h), w porywach do południa do 80 km/h, po południu do 60 km/h; zachodni, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

04.01.2025 19:30 - 19:30 05.01.2025 (Sobota/Niedziela)

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu województwa miejscami duże i tam możliwe słabe opady śniegu. Lokalnie silne zamglenia. Temperatura minimalna od -8°C do -6°C, lokalnie spadek do około -10°C, w rejonach podgórskich od -13°C do -9°C, w kotlinach lokalnie około -15°C, wysoko w Beskidach od -12°C do -8°C, na szczytach Tatr około -14°C. Wysoko w górach temperatura minimalna wystąpi początkowo, później wzrost temperatury o około 3°C. Wiatr słaby, południowy lokalnie zmienny. Wysoko w górach wiatr początkowo słaby i umiarkowany, później dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni skręcający na południowo-zachodni.

W dzień zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego i całkowitego. Miejscami, głównie na zachodzie i południu województwa, opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C, w rejonach podgórskich od -4°C do -2°C, wysoko w Beskidach od -3°C do 0°C, na szczytach Tatr około -4°C. Wiatr umiarkowany, w rejonach podgórskich lokalnie dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny (od 35 km/h do 50 km/h), w porywach do 90 km/h; południowo-zachodni, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska