Po mszy świętej, główne uroczystości, odbyły się w remizie OSP Bielany. Wchodzących do budynku gości witał relaksujący się na leżaku kogut, informujący, że jest „na urlopie”.
Dożynki w Bielanach swoją obecnością zaszczycił burmistrz gminy Kęty Marcin Śliwa z małżonką, wiceburmistrz Marcin Blok, radni oraz sołtysowie z okolicznych miejscowości.
Po przywitaniu gości, złożono podziękowania osobom uczestniczącym w tegorocznym festiwalu i pomagającym w jego organizacji. Wręczono sołtysowi Bielan poświęcony chleb, który – niejako przywołany „do tablicy” – wygłosił przemówienie. Po nim wystąpił burmistrz Marcina Śliwa.
Po odśpiewaniu hymnu narodowego rozpoczęły się występy Kół Gospodyń Wiejskich Bielany oraz Zasolanie. Do wspólnego śpiewania włączyli się wszyscy obecni z sali. Zachęcano do śpiewania całą salę.
Rodzinną atmosferę wprowadziło wspólne dzielenie się chlebem, a mistrzami ceremonii byli sołtys wraz z burmistrzem.
Uroczystość zakończyła się zabawą taneczną przy muzyce DJ Jarro. Jak zwykle dożynki połączyły pokolenia mieszkańców.
Słów kilka o dożynkach
- Dożynki w kulturze polskiej istnieją od stuleci. Stanowią formę podziękowania za obfitość plonów. Dożynki gminne, parafialne czy powiatowe, są stosunkowo nową formą, powstałą w czasie międzywojennym, organizowane wówczas przez lokalne samorządy i partie chłopskie lub szkoły. Według wielu źródeł, początkowo wity jest wieniec z pozostawionych na polu zbóż, jarzębiny, wstążek i orzechów, owoców czy kwiatów. Następnie pieczony jest chleb, który - podobnie jak wieniec - zostaje poświęcony podczas mszy w najbliższym lokalnym kościele. Później odbywa się zabawa, podczas której witani są goście, przekazywany jest wieniec gospodarzowi dożynek, a następnie rozpoczynają się występy. Całe wydarzenie w Bielanach odbyło się więc książkowo, zgodnie ze zwyczajami, w poszanowaniu tradycji.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim się bawi. Koncerty z gwiazdami i wiele innych atrakcji
- Nowy most nad Sołą. Cała konstrukcja będzie mieć ponad 460 metrów!
- Zabytkowa kopalnia Jawiszowice ma szansę być hitem turystycznym regionu
- Na Rynku w Oświęcimiu stanęły drzewa... w skrzyniach. WIDEO
- Kiedyś żyli tutaj Wiślanie. Niezwykłe znaleziska. Pierwsze takie na południu Polski
- Turyści paraliżują życie mieszkańców osiedla Pileckiego w Oświęcimiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?