Korowód dożynkowy podczas XXV Dożynek Województwa Małopolskiego w Korzennej
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Organizacja dożynek w Korzennej na Sądecczyźnie ma długą, bo ponad 15-letnią tradycję. Każdego roku wydarzenie przyciąga nie tylko mieszkańców gminy ale całego regionu. Nic więc dziwnego, że to właśnie ta gmina została wybrana na organizatora XXV Dożynek Województwa Małopolskiego.
Święto Plonów rozpoczął korowód dożynkowy, który wyruszył spod urzędu gminy w stronę dworu w Korzennej. Na przystrojonych wozach i ciągnikach przewieziono tradycyjne wieńce przygotowane przez każde z 16 sołectw gminy Korzenna. W pochodzie podziwiać można było także mażoretki, strażacką orkiestrę, konnicę i motocyklistów. Za nimi szedł tłum, który następnie uczestniczył w plenerowej mszy świętej. Po wspólnym nabożeństwie oficjalnie rozpoczęto dożynki.
- Dożynki to okazja do tego, aby podziękować rolnikom za trud ich pracy, podziękować podczas mszy za dobre zbiory i prosić o jeszcze lepsze w kolejnym roku - zaznacza Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.
Wójta Korzennej Leszek Skowron podkreślił, że mimo gradobicia, które 19 lipca nawiedziło gminę i zniszczyło wiele upraw m.in. zboża, a także grochu czy kukurydzy, zbiory okazały się dobre. Ich owoce można było podziwiać w misternie przygotowanych wieńcach dożynkowych.
Tradycyjnie podczas dożynek przeprowadzono konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy współczesny i tradycyjny. O nagrodę w pierwszej kategorii ubiegało się 12 kompozycji z całej Małopolski, a zdaniem jury najlepszy okazał się ten wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Stadeł w gminie Podegrodzie. Tradycyjnych wieńców przygotowano aż 33. Najlepszy wykonało Koło Gospodyń Wiejskich Poręba Radna z gminy Tarnów. To właśnie ta kompozycja będzie reprezentować Małopolskę podczas Dożynek Prezydenckich, które w dniach 23-24 września odbędą się w Warszawie.
Na placu przy dworze w Korzennej nie zabrakło stoisk z regionalnymi daniami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich. Atrakcji nie zabraknie do północy. Dzieci mogą uczestniczyć w grach, zabawach i animacjach. Na scenie występują zespoły regionalne, a na godz. 20 zaplanowano koncert gwiazdy wieczoru – królowej polskiej sceny Maryli Rodowicz. Następnie pokaz sztucznych ogni i zabawę taneczną pod chmurką, którą poprowadzi zespół LUZ.
- Piękne widoki i bliskość natury. Tych turystycznych hitów w naszym regionie nie brak
- Piękna strona starówki w Nowym Sączu. Najbardziej efektowne kamienice w centrum
- Łowca "wodnych potworów" z Sądecczyzny. Wędkarstwo to jego pasja
- Łobuzy w Infinity Music Club w Nowym Sączu. Boogie z zespołem dali czadu
- Pamiątka Górala spoza Podhala. Takie suweniry będą promować pięć grup góralskich
Lachy i Górale w obronie św. Jana Pawła II. Wyjątkowe wydarzenie w Starym Sączu zgromadziło tłumy
