MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dr hab. Filip Musiał dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Co z krakowskim oddziałem IPN?

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Od czwartku, 17 marca, IPN zarządza Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Dyrektorem placówki został... dr hab. Filip Musiał, czyli obecny dyrektor krakowskiego oddziału IPN. Czy to oznacza, że tutejsza placówka pozostanie bez dyrektora? Jak informuje nas Janusz Ślęzak z tutejszego oddziału - " Dyrektor Filip Musiał będzie pełnił obie funkcje".

FLESZ - Rośnie liczba ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę

od 16 lat

"Dr Karol Nawrocki, prezes IPN, powołał na stanowisko dyrektora Muzeum dr. hab. Filipa Musiała, dyrektora krakowskiego oddziału IPN i członka Rady Muzeum. Stanowisko zastępcy dyrektora Muzeum ds. kolekcji obejmie Jacek Pawłowicz, dotychczas kierujący tą placówką." - czytamy w komunikacie IPN

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (w organizacji) w Warszawie działa od 2016 roku. Jego placówka mieści się na terenie byłego Aresztu Śledczego w Warszawie-Mokotowie przy ul. Rakowieckiej. Najpierw w strukturach organizacyjnych Służby Więziennej a od 2020 r. jako państwowa instytucja kultury, teraz będzie zarządzane przez IPN.

Dzięki gwarantowanemu dofinansowaniu możliwe będzie utworzenie obiektu, który będzie przedstawiał historię sprzeciwu ludności wobec komunistycznego totalitaryzmu. Więzienie mokotowskie to symbol męczeństwa Polaków, którzy w okresie stalinowskim odważyli się walczyć o wolność swojego kraju. Ponieważ uwięzionych w nim było wielu działaczy opozycji demokratycznej, jest ono również symbolem oporu po roku 1956.

Przygotowanie i realizacja inwestycji, jaką jest budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, służyć ma zabezpieczeniu, właściwemu zagospodarowaniu tego miejsca oraz wzmocnieniu państwowych działań w zakresie polityki pamięci. Prowadzone w Muzeum działania kulturalne będą poszerzane z wykorzystaniem dwudziestoletniego doświadczenia naukowego i edukacyjnego IPN.

Filip Musiał (ur. 1976), doktor habilitowany, prof. Ignatianum, historyk, politolog. Absolwent Instytutu Nauk Politycznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1999) i Podyplomowego Studium Dziennikarskiego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (2000). Doktorat z nauk politycznych obronił w 2004 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim, habilitację z historii uzyskał w 2011 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Od 2000 r. pracownik Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie (w latach 2006–2012 kierownik Referatu Badań Naukowych Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej). Od 24 sierpnia 2016 r. dyrektor krakowskiego Oddziału IPN. Od listopada 2017 do stycznia 2018 r., równolegle ze sprawowaną funkcją dyrektora Oddziału w Krakowie, pełnił obowiązki dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. W latach 2013–2016 był koordynatorem oddziałowego projektu badawczego IPN „Władza i społeczeństwo w Małopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej 1945–1989/1990”. Od 2022 r. jest koordynatorem Centralnego Projektu Badawczego IPN „Struktury i metody działania aparatu bezpieczeństwa w Polsce 1944–1989/90”.
Po nowelizacji ustawy o IPN, w 2016 r. nadzorował prace remontowe związane z dostosowaniem wynajętej przestrzeni przy ul. Dunajewskiego 8 w Krakowie, w których od podstaw zorganizowano Centrum Edukacji Przystanek Historia, salę wystaw, salę edukacyjno-konferencyjną, salę edukacyjną dla najmłodszych, przeniesiona została biblioteka, powstał punkt sprzedaży wydawnictw IPN oraz zorganizowano pokoje biurowe dla kilku biur merytorycznych krakowskiego Oddziału IPN. Jako dyrektor Oddziału nadzorował program inwestycji pod nazwą: „I. Budowa obiektu o funkcji biurowo-archiwalnej wraz z centrum wystawo-edukacyjnym. II. Remont i adaptacja budynku po areszcie śledczym na cele biurowe”, który jest wdrażany etapami.
W latach 2015–2020 członek Narodowej Rady Rozwoju (sekcja: Kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna), w latach 2016–2022 członek Rady Programowej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, w latach 2016–2018 członek Rady Narodowego Kongresu Nauki przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w latach 2016–2019 członek Rady Muzeum Historii Polski. Od 2016 r. członek Rady Dyplomacji Historycznej przy MSZ, a od 2021 r. członek Rady Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie.
Dr hab. Filip Musiał specjalizuje się w badaniu historii politycznej Polski „ludowej” (1944–1989/1990), w tym historii komunistycznego aparatu represji, dziejach opozycji i oporu oraz Kościoła katolickiego w PRL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska