Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga Krzyżowa. Stacje i rozważania drogi krzyżowej. Wierzę w Boga - najwcześniejsze wyznanie wiary Kościoła katolickiego

Redakcja
Droga Krzyżowa. Stacje i rozważania drogi krzyżowej. Wierzę w Boga - najwcześniejsze wyznanie wiary Kościoła katolickiego
Droga Krzyżowa. Stacje i rozważania drogi krzyżowej. Wierzę w Boga - najwcześniejsze wyznanie wiary Kościoła katolickiego Andrzej Banas / Polska Press
Droga Krzyżowa. "Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie, żeś przez krzyż i mękę Swoją odkupił świat!" - te słowa brzmią w kościołach w piątki Wielkiego Postu, powtarzane podczas odprawianej wtedy Drogi Krzyżowej. Dodajmy, że papież Jan Paweł II odprawiał Drogę Krzyżową w każdy piątek przez cały rok oraz codziennie w Wielkim Poście.

Droga Krzyżowa: Korzenie w średniowieczu

Droga Krzyżowa, jaką znamy ją dzisiaj, została ułożona w XVII wieku. Wtedy ustalono liczbę jej czternastu stacji. Ale podobne misteria zapoczątkowane zostały przez franciszkanów w Jerozolimie o wiele wcześniej, w średniowieczu, możliwe, że już w XII wieku. Nabożeństwo to szczególnie rozwinęło się w Holandii i Włoszech.

W kościołach katolickich na ścianach rozmieszczone są obrazy lub płaskorzeźby przedstawiające XIV stacji Drogi Krzyżowej. Szczególną formą przeżywania tego nabożeństwa są kalwarie - usytuowane na wolnym powietrzu, na zboczach wzniesień, rekonstrukcje stacji drogi krzyżowej, odwzorowujące - często dokładnie - uliczki Jerozolimy. Jedne z najbardziej znanych kalwarii w Polsce znajdują się w Kalwarii Zebrzydowskiej i Kalwarii Pacławskej. Najstarsza w Europie kalwaria powstała w latach 1405‒20 w Hiszpanii niedaleko Kordoby.

Droga Krzyżowa: Modlitwa Wierzę w Boga (Skład Apostolski)

Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi.
I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego;
który się począł z Ducha Świętego;
narodził się z Maryi Panny;
umęczon pod pontskim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion;
zstąpił do piekłów, trzeciego dnia zmartwychwstał;
wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego;
stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych.

Wierzę w Ducha Świętego. Święty Kościół powszechny, Świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.

Stacje drogi krzyżowej: 14 stacji wypełnionych rozważaniami

Podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej wierni rozważają cierpienie Jezusa. Ministranci z krzyżem i świecami przesuwają się od stacji do stacji. Stacje Drogi krzyżowej to kolejno:

  1. Pan Jezus na śmierć skazany.
  2. Pan Jezus bierze krzyż na ramiona swoje.
  3. Pierwszy upadek Pana Jezusa.
  4. Pan Jezus spotyka swą matkę.
  5. Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi.
  6. Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa.
  7. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
  8. Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.
  9. Trzeci upadek Pana Jezusa.
  10. Pan Jezus z szat obnażony.
  11. Pan Jezus przybity do krzyża.
  12. Pan Jezus umiera na krzyżu.
  13. Pan Jezus zdjęty z krzyża.
  14. Pan Jezus złożony do grobu

Po rozważaniach i modlitwie przy każdej stacji śpiewa się pieśń: "Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami", w czasie której przechodzi się do kolejnej stacji.

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Specyficznym rodzajem tego nabożeństwa jest Ekstremalna Droga Krzyżowa. Trzeba podczas niej pokonać trasę minimum 40 km i to w nocy. Idzie się bez rozmów i pikników. "Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać" - tak opisują ją organizatorzy. Kto chciałby podjąć wyzwanie i dołączyć w tym roku do osób, które przemierzają wybrane trasy, wszelkie informacje znajdzie na stronie internetowej: www.edk.org.pl. Ta forma Drogi Krzyżowej została zainicjowana w 2009 roku w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka.

Autor: Joanna Urbaniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska