Droga Krzyżowa: Korzenie w średniowieczu
Droga Krzyżowa, jaką znamy ją dzisiaj, została ułożona w XVII wieku. Wtedy ustalono liczbę jej czternastu stacji. Ale podobne misteria zapoczątkowane zostały przez franciszkanów w Jerozolimie o wiele wcześniej, w średniowieczu, możliwe, że już w XII wieku. Nabożeństwo to szczególnie rozwinęło się w Holandii i Włoszech.
W kościołach katolickich na ścianach rozmieszczone są obrazy lub płaskorzeźby przedstawiające XIV stacji Drogi Krzyżowej. Szczególną formą przeżywania tego nabożeństwa są kalwarie - usytuowane na wolnym powietrzu, na zboczach wzniesień, rekonstrukcje stacji drogi krzyżowej, odwzorowujące - często dokładnie - uliczki Jerozolimy. Jedne z najbardziej znanych kalwarii w Polsce znajdują się w Kalwarii Zebrzydowskiej i Kalwarii Pacławskej. Najstarsza w Europie kalwaria powstała w latach 1405‒20 w Hiszpanii niedaleko Kordoby.
Droga Krzyżowa: Modlitwa Wierzę w Boga (Skład Apostolski)
Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi.
I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego;
który się począł z Ducha Świętego;
narodził się z Maryi Panny;
umęczon pod pontskim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion;
zstąpił do piekłów, trzeciego dnia zmartwychwstał;
wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego;
stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych.
Wierzę w Ducha Świętego. Święty Kościół powszechny, Świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.
Stacje drogi krzyżowej: 14 stacji wypełnionych rozważaniami
Podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej wierni rozważają cierpienie Jezusa. Ministranci z krzyżem i świecami przesuwają się od stacji do stacji. Stacje Drogi krzyżowej to kolejno:
- Pan Jezus na śmierć skazany.
- Pan Jezus bierze krzyż na ramiona swoje.
- Pierwszy upadek Pana Jezusa.
- Pan Jezus spotyka swą matkę.
- Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi.
- Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa.
- Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
- Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.
- Trzeci upadek Pana Jezusa.
- Pan Jezus z szat obnażony.
- Pan Jezus przybity do krzyża.
- Pan Jezus umiera na krzyżu.
- Pan Jezus zdjęty z krzyża.
- Pan Jezus złożony do grobu
Po rozważaniach i modlitwie przy każdej stacji śpiewa się pieśń: "Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami", w czasie której przechodzi się do kolejnej stacji.
Ekstremalna Droga Krzyżowa
Specyficznym rodzajem tego nabożeństwa jest Ekstremalna Droga Krzyżowa. Trzeba podczas niej pokonać trasę minimum 40 km i to w nocy. Idzie się bez rozmów i pikników. "Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać" - tak opisują ją organizatorzy. Kto chciałby podjąć wyzwanie i dołączyć w tym roku do osób, które przemierzają wybrane trasy, wszelkie informacje znajdzie na stronie internetowej: www.edk.org.pl. Ta forma Drogi Krzyżowej została zainicjowana w 2009 roku w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
Autor: Joanna Urbaniec