https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drugie podejście do in vitro w Krakowie

Piotr Ogórek
Obrady rady miasta
Obrady rady miasta Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Zwolennikom finansowania zabiegów in vitro z miejskiej kasy udało się zebrać 4 tysiące podpisów pod wnioskiem obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w tej sprawie. Teraz projekt uchwały wraz z podpisami trafi pod obrady Rady Miasta Krakowa. Ta in vitro zajmowała się już na początku roku. Wtedy pomysł upadł.

Projekt „In vitro dla Krakowian” powstał właśnie po tym, gdy Rada Miasta nie przyjęła uchwały kierunkowej autorstwa radnej Nowoczesnej Małgorzaty Jantos. Była to uchwała do prezydenta miasta, który miał za zadanie przygotować szczegóły programu, harmonogram i zasady finansowania procedury in vitro dla mieszkańców Krakowa. Dopiero po tym program mógłby być przyjęty. Ale tak się nie stało.

Dlatego do gry weszli mieszkańcy, którzy w kwietniu zaczęli zbierać podpisy pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą w sprawie finansowanie zabiegów in vitro dla mieszkańców z budżetu miasta. Do teraz udało się uzbierać ponad 4 tys. podpisów.

Jak mówi „Gazecie Wyborczej” koordynatorka projektu Nina Gabryś, tyle podpisów wystarczy, żeby radni zajęli się nim na którejś z kolejnych sesji. Trwa weryfikacja podpisów, bo ważne są tylko te złożone przez mieszkańców Krakowa. Dlatego podpisy są zbierane nadal.

Zbieranie podpisów wsparły Nowoczesna, Sprawa Kobiet, Inicjatywa Polska oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Po tym jak rząd PiS zlikwidował finansowanie zabiegów in vitro, zdecydowało się na to część samorządów, m.in. Częstochowa i Łódź. Ponieważ zabiegi pozaustrojowego zapłodnienia są drogie (od 6 do 15 tys. zł), o ich finansowanie w Krakowie apelowała wspomniana radna Jantos. Uchwała ze stycznia jednak nie przeszła, bo zabrakło 3 głosów.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 5. „Borówka czy jagoda?”

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bucu
Ten kto nie widzi to nie może dobrze spojrzeć!pajac
A
Anna
in vitro nie jest metodą leczenia, więc nie może być dofinansowane z budżetu państwa, jak trzymać się konstytucji to trzymać w całości
z
zdziwiona
Statystyki mówią, że z nastawieniem społeczeństwa do in vitro nie jest wcale tak źle macierzynstwo.com.pl/86-polakow-popiera-in-vitro/ : 86% Polaków uważa, że in vitro powinno być dozwolone, a jedynie 14% jest zdania, że należy go zakazać – wynika z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna na zlecenie „Dziennika Gazety Prawnej”. Ze zdaniem na temat finansowanie jest w sumie podobnie „38% ankietowanych sądzi, że in vitro powinno być częściowo finansowane z budżetu państwa, 31% wyraża opinię, że powinno być całkowicie finansowane przez państwo, a 17% uważa, że koszty zabiegu powinny być pokrywane tylko z pieniędzy prywatnych.” 17% to niecała 1/5 społeczeństwa, dlatego zupełnie nie rozumiem obecnej sytuacji...
j
ja
to straszne że akurat taki parszywy typ jak ty przekazał geny dalej...
a
ale za własne pieniądze!
In vitro tak, ale za własne pieniądze!! Wara od pieniędzy podatników!! Dlaczego ja , podatnik,
który płaci alimenty trzem babom, mam fundować taki drogi zabieg, ofermom i nieudacznikom, który nie wiedzą co się z babą w łóżku robi? Niech te ofermy się in vitrują
za własne pieniądze, a od pieniędzy podatników wara!

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska