https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drzewo Sprawiedliwych na Skwerze Starej Synagogi z tabliczkami. Upamiętniają osoby związane z Tarnowem, pomagające Żydom w czasie okupacji

Paulina Marcinek-Kozioł
Światosław Karwat (na zdj.), autor Drzewa Sprawiedliwych zamontował na nim 20 tabliczek z nazwiskami Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata
Światosław Karwat (na zdj.), autor Drzewa Sprawiedliwych zamontował na nim 20 tabliczek z nazwiskami Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata archiwum Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej
Drzewo Sprawiedliwych, które powstało na Skwerze Starej Synagogi, zapełniło się tabliczkami. Umieszczono na nich nazwiska osób związanych z Tarnowem, które narażały własne życie, aby ratować Żydów w czasie okupacji. Oficjalne odsłonięcie tablic w czwartek (13 czerwca) wieczorem.

Tarnowskie Drzewo Sprawiedliwych stanęło na Starówce

Pomysłodawcą utworzenia Drzewa Sprawiedliwych na tarnowskiej Starówce jest Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, który prężnie działa w mieście, aby upamiętnić społeczność żydowską, która w okresie międzywojennym stanowiła niemal połowę mieszkańców.

Liczącą kilka metrów stalową konstrukcję w kształcie drzewa umieszczono na ścianie jednej z kamienic na Skwerze Starej Synagogi. Została już oświetlona, a na jej pniu zamontowano w ostatnich dniach 20 tabliczek z nazwiskami Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Przypominają one o osobach związanych z Tarnowem, które ryzykowały własne życie i pomagały Żydom w czasach okupacji. Wśród nich jest m.in. pochodzący z Wielkopolski Jerzy Poetschke. Mężczyzna wraz z rodzicami przeprowadził się do Tarnowa i uratował 17-letnią Blankę Goldman, której rodzina została zamordowana.

Nazwiska umieszczone na Tarnowskim Drzewie Sprawiedliwych wybrano na podstawie bazy danych Yad Vashem.

- Tych tabliczek na pewno będzie tam więcej. Musimy zrobić dokładną selekcję, ponieważ mamy sygnały o osobach, które pochodziły z Tarnowa, a w czasie okupacji mieszkały w innych miastach i tam pomagały oraz ratowały Żydów. Obecnie jeszcze to weryfikujemy – podkreśla Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Odsłonięcie tabliczek na Galicjaner Sztetl

Oficjalnie odsłonięcie i odczytanie tablic odbędzie się w czasie inauguracji kolejnej edycji "Galicjaner Sztetl - Dni Pamięci Żydów Galicyjskich” 13 czerwca o godz. 20:30 przed koncertem Pod Bimą, w czasie którego wystąpi grupa muzyków ze Słowacji - Mojše Band.

Drzewo Sprawiedliwych  jest częścią powstającego na placu Gaju Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Docelowo jego stalowa konstrukcja zostanie opleciona bluszczem. Na skwerze pojawią się także tarninowe krzewy dedykowane każdemu ze sprawiedliwych. Gaj to jeden z elementów powstającej w Tarnowie dzielnicy żydowskiej. Jej koncepcja ma zostać przedstawiona mieszkańcom na dniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska