Zmiany mają na celu "poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych". - Zgodnie z nowymi regulacjami pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem. Z kolei pieszy dopiero na nie wchodzący będzie musiał przepuścić tramwaj, poza tym, również będzie posiadał pierwszeństwo przed każdym innym pojazdem.
Z kolei kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, "aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego".
Co ważne, ustawa wprowadza zakaz używania telefonów komórkowych oraz "innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową."
- Kiedy wrócą wesela? Niedzielski: Chcemy podejmować odważne decyzje luzujące
- Dworczyk: Chcemy wydłużyć czas pomiędzy pierwszą a drugą dawką szczepionki
- Gastronomia otwarta po świętach? "Jest wstępna zgoda". Rzecznik rządu odpowiada
- Koniec z OFE. Co z pieniędzmi? "Każdy uczestnik będzie miał do wyboru dwa warianty"
Zmieni się także dopuszczalna prędkość pojazdów w obszarze zabudowanym. Niezależnie od pory dnia, będzie to 50 km/h. Dotychczas nocy, czyli od godziny 23 do do 5 rano, dopuszczalna prędkość na takim obszarze wynosiła 60 km/h.
Zmiany dotyczą także poruszania się na drogach ekspresowych oraz autostradach. Ustawa wprowadza obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego, chodzi o tzw. jazdę na zderzaku.
Duże zmiany dla pieszych i kierowców. Nowe prawo zacznie obo...
- Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę- wyjaśniono i dodano, że wyjątek będzie stanowił manewr wyprzedzania.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2021 r.
