Niski poziom bezrobocia na terenie Krakowa i w gminach ościennych spowodowały, że w wielu branżach pracodawcy borykają się z pogłębiającym się deficytem pracowników. Krakowscy pracodawcy wskazują na niedostatek wysoko wykwalifikowanych kandydatów, a przedsiębiorcy na obrzeżach metropolii, gdzie ulokowane są przedsiębiorstwa m.in produkcyjne, transportowe oraz logistyczne, na niedobór rąk do pracy na stanowiska niższego szczebla.
Dostrzegając problemy pracodawców borykających się z niedoborem pracowników oraz potencjał i szanse jakie stwarza Krakowski Obszar Metropolitalny, podjęto inicjatywę o zawarciu partnerstwa i współpracy między: Grodzkim Urzędem Pracy w Krakowie, Urzędem Pracy Powiatu Krakowskiego, Powiatowym Urzędem Pracy w Wieliczce oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Proszowicach.
– Bezrobocie nie ma granic a proces globalizacji pozwala pracodawcom prowadzić swoje firmy w wielu miejscach na świecie. Pojawiają się również bardzo zbliżone problemy powiatów związane z zwiększającym się niedoborem pracowników. O ile stolica Małopolski posiada bardzo bogate zasoby korporacji międzynarodowych, o tyle ościenne gminy bazują na firmach o lokalnym potencjale. Wspólna polityka zatrudnienia może prowadzić do zniwelowania barier ograniczających rozwój całego regionu, a także budowania świadomego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego na obszarze objętym porozumieniem – mówi Marek Cebulak, dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Co da zawarte partnerstwo?
Partnerstwo zakłada komplementarność działań partnerów, których celem jest nie tylko poprawa sytuacji osób bezrobotnych i zwiększenie dostępności usług aktywizacyjnych, ale także wzajemna wymiana informacji i współpraca między partnerami, tak, aby osiągać najlepsze efekty prowadzonych działań z punktu widzenia dwóch kluczowych stron obecnych na rynku pracy tj. bezrobotnych – pracowników i pracodawców.
W ramach zawartego partnerstwa strony deklarują chęć podjęcia wzajemnej współpracy ukierunkowanej na efektywne wykorzystanie potencjału kadrowego regionu, zapewnienie mieszkańcom szerokiego dostępu do rzetelnej informacji o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz zabezpieczenie potrzeb kadrowych lokalnych pracodawców.
Działania podejmowane przez partnerów na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy polegać będą na aktywizowaniu całych społeczności przy definiowaniu lokalnych problemów i rozwiązywaniu ich na poziomie gminy, miasta czy powiatu. Osiągnięty dzięki temu efekt synergii, pozwoli na wspólne wypracowanie rozwiązań dostosowanych do potrzeb mieszkańców i pracodawców w regionie.
Mimo różnic, wynikających z uwarunkowań społecznych i ekonomicznych poszczególnych regionów, prelegenci stwierdzili, że wspólna polityka zatrudnienia może prowadzić do zniwelowania barier ograniczających rozwój całego regionu, a także budowania świadomego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego na obszarze objętym porozumieniem.
- Co pasażerowie komunikacji miejskiej robią źle? Przegląd najgorszych zachowań
- Fryzury dla kobiet po 40. i 50. Zobacz, jak się czesać, aby odjąć sobie lat!
- Oto najbardziej luksusowe ulice Krakowa. Tutaj mieszkania kosztują krocie!
- TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Krakowie, przyjeżdżając tu na studia!
Czy Unia Europejska stanie się jednolitym państwem?
