Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działacze sportowi i kibice już wykupują miejsca w hotelach na Igrzyska Europejskie. Niektóre obiekty mogą być wyłączone z rezerwacji

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W Tarnowie i okolicy na gości igrzysk i kibiców czeka ponad 2000 miejsc noclegowych w hotelach i obiektach nieskategoryzowanych
W Tarnowie i okolicy na gości igrzysk i kibiców czeka ponad 2000 miejsc noclegowych w hotelach i obiektach nieskategoryzowanych Paweł Chwał
Dwa największe hotele w Tarnowie są już w rękach jednego właściciela. Grupa Cristal Park, która posiadała do tej pory obiekt w Mościcach, odkupiła również legendarny w mieście hotel Tarnovia. Transakcja sfinalizowana została w przededniu Igrzysk Europejskich, z którymi branża hotelarska, również w Tarnowie, wiąże duże nadzieje.

Sportowcy zamieszkają w miasteczku AGH, działacze, sędziowie i kibice w hotelach

Igrzyska odbywać się będą od 21 czerwca do 2 lipca, ale część startujących w nich ekip przyjedzie do Małopolski co najmniej kilka dni wcześniej. Wiadomo już, że wioska zawodnicza zlokalizowana będzie na terenie Miasteczka Studenckiego AGH w Krakowie, skąd sportowcy mają być dowożeni na poszczególne obiekty. Chodzi nie tylko o Kraków, ale również o inne miasta, gdzie rozgrywane będą wybrane konkurencje w ramach IE 2023.

Poza zawodnikami i ich trenerami na Igrzyska przyjedzie także całe mnóstwo innych osób – przedstawicieli federacji i związków sportowych, sędziów, osób obsługi technicznej zawodów oraz liczne grono dziennikarzy. Dla sporej części z nich spółka IE 2023 planuje zarezerwować miejsca w hotelach. Rozmowy w tej sprawie prowadzone są m.in. z grupą Cristal Park, która posiada w tym momencie nie tylko hotel w tarnowskich Mościcach, w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów, na których rozgrywane będą trzy konkurencje Igrzysk, ale od niedawna jest również właścicielem największego w mieście hotelu Tarnovia.

Ci, którzy chcieliby w tym momencie zarezerwować pokój w którymś z tych hoteli w terminie IE, otrzymują odpowiedź, że jest to niemożliwe i proponowane są im miejsca w innych obiektach hotelowych w Tarnowie i okolicy.

- Dostajemy mnóstwo zapytań przez telefon i mejlowo, ale czujemy się związani dżentelmeńską umową z przedstawicielami spółki IE 2023, którzy zwrócili się do nas z prośbą o wstępną rezerwację obu hoteli w całości pod potrzeby Igrzysk. Rozmowy w tej sprawie jednak wciąż trwają, umowy nie ma, a czas ucieka. Jeżeli wiążące decyzje w miarę szybko nie zapadną to również za jakiś czas "uwolnimy" te pokoje– mówi Witold Kisała z zarządu hoteli Cristal Park i Tarnovia.

Coraz więcej telefonów, maili i rezerwacji

Przedstawiciele spółki wizytowali wiele obiektów, które mogłyby stanowić zaplecze hotelowe dla uczestników Igrzysk. Byli m.in. w tarnowskim hotelu Bristol, ale w tym przypadku na jednej wizycie się skończyło.

- Są już pierwsze rezerwacje i sporo zapytań. Dotyczą one przede wszystkim możliwości wynajęcia pojedynczych pokoi, ale był również mejl w sprawie możliwości zakwaterowania liczniejszej ekipy na rozgrywane w Tarnowie zawody w badmintonie – mówi Tadeusz Nosek, właściciel Bristolu.

Według wyliczeń Tarnowskiego Centrum Informacji w Tarnowie i w promieniu 10 kilometrów od miasta do wynajęcia jest ponad 2000 miejsc noclegowych w ponad 800 pokojach, znajdujących się w 11 hotelach posiadających od 3 do 5 gwiazdek i ponad 50 obiektach nieskategoryzowanych.

- Igrzyska już wzbudzają duże zainteresowanie i możemy się domyślać, że przyjadą na nie nie tylko sportowcy i działacze, ale również sporo kibiców. Wystarczy wejść na którąś z popularnych platform do dokonywania rezerwacji przez internet, aby się o tym przekonać. Na powitanie wyświetla się komunikat, że ponad 70 procent miejsc na pobyt w Tarnowie w drugiej połowie czerwca jest już niedostępne – zauważa Marcin Pałach z TCI.

W planach kolejny hotel w Tarnowie

Dla branży hotelarskiej te dwa tygodnie Igrzysk mogą być szansą na podreparowanie budżetów, które zostały nadszarpnięte przez pandemię i ciągnący się od niej widoczny spadek liczby turystów. Średnioroczne obłożenie w tarnowskich hotelach jest w tym momencie poniżej 30 procent, przy rosnących stale kosztach utrzymania. Mimo to w Tarnowie miejsc oferujących noclegi nie tylko nie ubywa, ale wciąż przybywa. Kolejny duży hotel planuje wybudować grupa Arche, zagospodarowując pod niego częściowo budynek spalonego młyna Szancera.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska