FLESZ - Brak ruchu to cięższy przebieg COVID-19
W Krakowie w punkcie w Tauron Arenie na szczepienie AstraZeneką na pierwszy weekend maja jest wolnych jeszcze kilkaset terminów. Te na Modernę rozeszły się jak świeże bułeczki, tuż po uruchomieniu rejestracji do tego punktu.
W punktach szczepień nie kryją, że mają mnóstwo telefonów od zaniepokojonych pacjentów, którzy boją się szczepionki Astrą Zeneką. – Najpierw pytają, czy mogą zamienić ją na preparat innej firmy. Kiedy mówimy, że nie, to pytają, czy jest to możliwe w innej placówce. Kiedy znów słyszą odmowną odpowiedź, mówią, że jeszcze się zastanowią - słyszymy w jednej z krakowskich przychodni.
Czarny PR AstraZeneki
Wolne miejsca na AstraZenekę mają m.in także w punkcie przy ul. Podchorążych, w szpitalu tymczasowym przy ul. Kopernika czy też w szpitalu Zakonu Bonifratrów. Skąd więc ten brak chętnych?
- Niepokój wziął się z zamieszania, które wybuchło w całej Europie. Ludzie boją się i nie chcą być szczepieni właśnie tą szczepionką - mówi mówi dyrektor do spraw lecznictwa w krakowskim szpitalu MSWiA dr Krzysztof Czarnobilski.
Falę nieufności i obaw wzbudziło kilka przypadków zgonów w wyniku zakrzepicy u osób, które wcześniej przyjmowały szczepionkę. Ale w ostatnim czasie pojawił się jeszcze jeden powód, dlaczego pacjenci tak niechętnie wybierają preparat brytyjsko-szwedzkiego koncernu. Otóż na podanie drugiej dawki w przypadku preparatu AstraZeneki czeka się 12 tygodni, w przypadku Pfizera - pięć, a Moderny - sześć. Ponadto, po przyjęciu pierwszej ze szczepionek wiele osób uskarża się też na złe samopoczucie i wysoką temperaturę.
Przed wakacjami chcą mieć paszport covidowy
Wiele osób chce się zaszczepić przed zbliżającymi się wakacjami. Chcą swobodnie podróżować, co przyjęcie preparatu przeciwko COVID-19 znacznie by im ułatwiło. Wiele krajów już teraz decyduje się na zniesienie kwarantanny dla tych którzy okażą "paszport covidowy" - czyli zaświadczenie o tym, że są w pełni zaszczepieni.
- Mam 31 lat, wspólnie ze znajomymi chcielibyśmy lecieć na wakacje do Grecji. Lot kosztuje 400 zł, a testy na koronawirusa, które musielibyśmy zrobić przy okazji tej podróży, to wydatek rzędu tysiąca złotych. Dlatego chce się zaszczepić. Niestety: konsultant na infolinii poinformował mnie, że wolne w maju w Krakowie są tylko terminy na AstraZenekę. To oznacza, że druga dawka przypadnie mi w sierpniu. Na wakacje chcemy lecieć w lipcu, więc to zdecydowanie za późno. Rzutem na taśmę zdążyłbym się zaszczepić Moderną lub Pfizerem, ale znalezienie wolnego terminu w Krakowie nie jest takie proste - tłumaczy Rafał z Krakowa.
I dodaje, że gdyby znów pojawiła się możliwość szczepienia jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson na pewno by z niej skorzystał. W majowy weekend nie udało mu się na nią załapać, a jak na razie przychodnie nie dysponują tym preparatem.
Właśnie ta amerykańska szczepionka w ostatnim czasie zyskała dużą popularność, co można było chociażby zauważyć po długich kolejkach jakie ustawiały się do mobilnych punktów szczepień w majowy. Dlaczego? Bo szczepionka jest jednodawkowa - to duże ułatwienie, wygoda i oszczędność czasu. Wystarczy tylko jedna wizyta w punkcie szczepień, zamiast dwóch w odstępie kilku tygodni.
Jedną z osób, która zdecydowała się na zaszczepienie preparatem Johnson & Johnson na krakowskim rynku 1 maja była Jowita Mendrala.
- Pozostałe szczepionki są dwudawkowe, więc trzeba powtórzyć wizytę. Tutaj mamy jedno szczepienie i koniec. To mnie przekonało - wyjaśnia kobieta.
Jak mówi dr Jerzy Radziszowski, preparatem J&J chcą się zaszczepić nie tylko pragmatycznie myślący młodzi ludzie. To dobre rozwiązanie dla osób starszych, które mieszkają daleko od punktu szczepień. Ta szczepionka zaoszczędziłby im fatygi - zamiast jechać dwa razy do punktu szczepień, pojechaliby tylko raz.
Tymczasem eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego podkreślają, że w walce z COVID-19 ważne są wszystkie szczepionki. Każda z dostępnych obecnie na rynku szczepionek (mRNA Pfizer/BioNTech, mRNA Moderna, wektorowa AstraZeneca, wektorowa Janssen) skutecznie chroni przed hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19.
- Najlepszą obecnie szczepionką przeciw COVID-19, jest ta, którą można zaszczepić się jak najszybciej - apelują.
Skutki uboczne po szczepieniach w Małopolsce. Ponad 970 osób...
